wtorek, 4 grudnia 2012

六安瓜片Liu AnGua Pian inaczej Lu an Gua Pian

Po herbacie Gunpowder do opisania następna zielona tym razem prażona Liu An Gua Pian z prowincji Anhui. Znana i przedstawiana jako jedna z najlepszych chińskich herbat i zazwyczaj możemy znaleźć ją w rankingu 10ciu popularnych herbat w Chinach.
Herbata Liu An Gua Pian często nazywana jest Lu An Gua Pian bo tak brzmi nazwa w lokalnym dialekcie rejonu jej uprawy . Używanie obu nazw jest powszechne.


 Tak prezentuje sie kaligrafia   (六 Liù 安ān ) – na dachu dworca kolejowego  miasta Lu An.
Odwiedzając targ herbaciany w Luan można skosztowac wielu herbat o wszelkich jakościach. Klasyfikacja opiera się na miejscu pochodzenia oraz na wieku listków herbacianych. Najważniejszym procesem nadającym unikalność herbacie Liu An Gua Pian jest specjalne prażenie w końcowej fazie obróbki. Im bardziej fachowo prażona tym lepiej da się odczuć kolaboracje naturalnego smaku i aromatu liści . Ostatnim razem w Lu An byłem przejezdnie bez szansy na odwiedziny targu herbacianego.
 Na zdjeciu mamy opakowanie L. Gua Pian kupionej w domu towarowym w centrum misata Lu An. Wydaje mi się ze to raczej jakość „marketowa”-czyli herbata wytwarzana masowo w wielkim zakładzie produkcyjnym.
Po zaparzeniu da się odczuć dość ostry dymny akcent zagłuszający inne walory smakowe. Herbata zrobiona jest ze starszych liści –skręcana maszynowo co za tym idzie ma o wiele mniej intensywny smak czy aromat charakterystyczny dla świeżych herbat zielonych.
W porównaniu z Liu An Gua Pian zrobioną z młodszych liści i odpowiednio obrobionej , prażonej, ta kupiona w domu towarowym jest „ zbyt przypalona „..

...Trzeba jednak wspomnieć, że jest jedna sprawa której nie sprawdziłem. Czy być może rodowici mieszkańcy Lu An preferuja taki smak ? Czasami jest tak właśnie, że tradycyjne niezbyt apetyczne czy estetyczne lokalne przysmaki są lubiane przez tubylców co może być niezrozumiale dla niektórych przybyszów z innych stron.


Lu An to dość spore miasto skąd łatwo się dostać do innych znanych rejonów herbacianych jak Huoshan czy Sucheng .


Liu An Gua Pian \ 舒城 

1 komentarz:

  1. Wiesz, tak się zastanawiałem kilka dni, nad Twoim artykułem. Łatwo napisać: wow! Ale przecież nie o to chodzi, prawda?
    Myślę, że to wielka sztuka, kiedy ktos umie ocenić herbatę i docenić umiejętności wytwórcy. Świetnie, że są takie miejsca, jak to i tacy ludzie, jak ty!
    Człowiek dzięki temu nigdy nie zapomina, że jest na początku drogi. To bezcenne!
    Dziękuję

    OdpowiedzUsuń

初茶 Hatsu Cha Pierwsza Herbata.

Nowy  rok  nowe plany nadzieja ze będzie lepiej bo wszystko zaczynamy od początku. Pierwsza herbatę  w roku wypadało by  przygotować w ...