piątek, 4 grudnia 2015

Gyokuro w uratowanym czajniku z ceramiki Banko 萬古焼急須 泰月窯Potłuczony  czajniczek miał być wyrzucony - bo po co komu potrzebne takie skorupy? Tak wiec   w moje ęce  dostał  się  uszkodzony   fioletowy  imbryczek  który  trzeba było  naprawić. Nie jest to wybitne dzieło  wielkiego artysty ceramika  ale jest to  zwyczajny czajnik  z lat  60 tych - wyprodukowany  w Banko-( miasto Yokkaichi)  >drugiej po  Tokoname najbardziej  znanej czajnikowej manufaktury.


萬古焼急須 泰月窯  czyli  Czajnik z ceramiki Banko - pracownia  TAIGETSU.
  Produkcja masowa ale  wszystko zostało wykonane ręcznie.


  Japońska technika  naprawy  ceramiki  kitsugi wymaga  doświadczenia  i oczywiście użycia   materiału w postaci  " złotej laki " - i jest to bardzo kosztowna, pracochłonna  metoda naprawy naczyń.   Postanowiłem wiec  podkleić zwyczajnym klejem do ceramiki  a rączka  jak widać  zabezpieczona  jest plecionką.
                                        patynka ktora powstala po wielu latach uzywania.

Efekty po naprawie  sa  dostaczenie  dobre żeby przygotować w  czajniku  herbate.    Kształt i rozmiar  imbryka  doskonale  nadaje się do zaparzenia zielonych herbat japońskich .  Wybór -to  jedna z herbat typu  gyokuro -więc  potrzebne będzie pieczołowite traktowanie listków  w niskich temperaturach.Do parzenia została wybrana  sredniej jakości gyokuro - bo te z górnej półki  wymagają  mniejszych naczyń  oraz  czasu  na powolne delektowanie  się .
 ... idzie spora ilość lisci  temperatura ok. 50 Caromat -orzech wloskie !   Smak  : słodkie umami -umami   i  jescze raz umami.


2razy  swietny  napar.... 3ci  już bez rewelacji.
a listki do zjedzenia--- 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ceramika do herbaty - kiedy smak bedzie najlepszy ( odwiedziny starozytnego Jizhou )

 Ceramika herbaciarza ...jeśli  do parzenia herbaty podchodzi się zwiększą uwagą to i naczynia powinny być nie tylko funkcjonalne a...