środa, 19 kwietnia 2017

KAGOSHIMA CHA OPKOWANIE 2

Dziś  do parzenia została  przygotowana herbata z drugiego pudełka  z zestawu firmy
  Koiso seicha  ( 小磯製茶) z prefektury Kagoshima.
Miejsce pochodzenia ogrodu i produkcji Eichou ( 頴娃町 ) - czyli  można  zaliczyc  te herbatę  jako Chiran cha.


Prefektura Kagoshima  jest  drugim co do wielkości  producentem herbaty w Japonii. ( Co ciekawe  nie  wytwarza się  tam herbat matcha - podobno jest tylko jedno małe  miejsce gdzie  dostaniemy Kagoshima matcha )
Satsuma cha - to inna stara nazwa herbat  pochodzacych z tej  prefektury.
Kagoshima-cha -  to marka powstała  dopiero w 1992 roku - kiedy  zaczęto  promować   herbaty z tego  obszaru. W odróżnieniu  od innych japońskich  rejonów  upraw  w Kagoshima  uprawia  się dużą  różnorodność  kutywarow  krzewu herbacianego tak że wraz standrtowym krzewem yabukita  znajdziemy tutaj:   asatsuyu , yutakamidori , asanoka  czy  satsuma midori.A rejonow herbacianych   jest wiele - gdzie  herbaty z Chiran,  Kirishima  i Tanegashima sa najbardziej popularne.  Herbata z o nazwie  Eichou cha  jest raczej nie znana.


Dobrze jest porównać smak. Niestety producent nie podaje  z jakiego kultywaru jest wyprodukowana. Łatwo zauważyć  iż  jest to  mieszanka kilku gatunków .


W pudełku   była  ulotka  informującs o tym iż Kagoshima znajduje się  na południu  Japonii, ma dobre warunki dla uprawy krzewu itp.


Z ulotki  możemy  sie także dowiedzieć  :

- picie herbaty zapobiega próchnicy
- dzieki zawartej w zielonej herbacie  witaminie C  - i witamie E  - możemy   spowolnić  proces  starzenia  się
- herbata  ma własności  antrakowe.


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe! :) Mam pytanie: czy wymienione przez Ciebie kultywary (asatsuyu, yutakamidori, asanoka, satsuma midori) tak popularne w Kagoshima mają monopolistę w tym regionie, tzn. czy są uprawiane przez jednego plantatora czy są plantatorzy, którzy się specjalizują w uprawie danego kultywaru oraz czy te kultywary są w jakiś szczególny sposób obrabiane (może to sposób, z którego słynie Kagoshima? )? Czy mógłbyś przybliżyć temat?

    OdpowiedzUsuń

Ceramika do herbaty - kiedy smak bedzie najlepszy ( odwiedziny starozytnego Jizhou )

 Ceramika herbaciarza ...jeśli  do parzenia herbaty podchodzi się zwiększą uwagą to i naczynia powinny być nie tylko funkcjonalne a...