poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Kultura HERBATY -czas zwiedzania wystaw.  曜変天目茶碗

Tak się składa iż w Tokio  jest kilka ważnych wystaw    związanych z klasyczna kultura  herbaty. Byc może  dla zwykłych  odbiorców  takie tematy  są  zbyt  trudne trzeba znać  historię  i podstawy jak oceniać przedmioty  uważane  za dzieła  sztuki .
1.
TOKIJSKIE MUZEUM NARODOWE 
東京国立博物館

Chanoyu-  The Arts of  TEA Ceremony
The Essence of  Japan


Jest to najważniejsza wystawa poświęcona Chanoyu. Ostania taka  była w 1980 roku. Jest to okazja do obejrzenia  jednych  z nabardziej cennych przedmiotów  tradycji Chanoyu jak np.  oryginalny Youhen tenmoku chawan 変天目茶碗 powstaly podczas panowania poludniowej dynasti Song ( 南宋).

Wystawa  to ogromna skarbinica przedmiotów  o  przedstawiających czym jak rozwijała  się sztuka  herbaty.
Jeszcze nie  wiedziałem  choć  byłem  w pobliżu  budynku Muzem  gdzie  zrobiłem zdjęciaJak widać  jedna ze starych  bram  muzem jest bardzo  fotogeniczna.


 plakat

2.
Muzeum Idemitsu 出光美術館

うつわ 和漢の世界
Utsuwa gust japoński i chiński.

Odbywająca się w tym samym okresie  wystawa Utsuwa jest  znacznie skromniejsza , jej celem  ukazanie różnic w  podejściu do herbaty  w Chinach  i Japonii.


Zgromadzone eksponaty świetnie  ukazują ukazują rozwój  japońskiej  estetyki  wabi  sabi わびーさび czy też transformacje zaporzyczonych z Chin i Koreii wzorców.W pamięci pozostaje pokaz  kolekcji chawan'ów   typu raku,  hagi , karatsu.   Wartay uwagi  jest zbior  chinskiej   porcelany  z Jingdezhen  która inspirowsla japońskich  ludzi herbaty tzn. Chajin (茶人).
3.
TOKIJSKIE Muzem sztuki współczesnej. 東京国立近代美術館

The Raku Family  茶碗の中で宇宙


TOKIJSKIE Muzem sztuki współczesnej - przedstawia urok  naczyń  w których  pije się  sproszkowana herbatę matcha. Tytułem  wystawy  jest  Kosmos ukryty w miseczce chawan. Piękno  umiłowanie   przez Sen no Rikyu.  Tradycja kontynuowana przez rodzinę  Raku.
Aby  bliżej  poznać  jak powstaly oryginalne naczynia Raku  należy  udać  się   do Kioto gdzie na miejscu dawnej pracowni powstało muzeum.
Aktualnie

楽美術館 Muzeum RAKU - Kioto

茶碗の結ぶ
Wiem że poznawanie Chanoyu to niszowe marginalne sprawy. Ale przydała by się  świadomość iż  jest to bardzo wyrafinowana sztuka gdzie  MATCHA  jest czymś  więcej  niż  kulinarnym dodatkiem czy też  proszkiem  z którym eksperymetujemy  dla zabawy.

3 komentarze:

 1. Uwielbiam takie niespodzianki o poranku. Tak zaczynać dzień jest bardzo przyjemnie. Same nowości. Świeże i wiosenne. Liczę i proszę o fotograficzne sprawozdania z wystaw, jak je już odwiedzisz. Będę wielce zobowiązany. A tymczasem piję, w ten mroźny wiosenny poranek, Nilgiri Havukal, który przypomina smakiem darjeelingi. Twoje zdrowie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny wpis... niezwykle spodobał mi się motyw przewodni wystawy w tokijskim Muzeum Sztuki Współczesnej; ciekawe, że taki czawan a może zmieścić cały kosmos... ;)
  Może Muzeum Narodowe w Warszawie mogłoby taką wystawę udostępnić w swoich murach - byłoby to niezwykle ubogacające doświadczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aby poznnac czym jest chawan ( ćiawan) potrzenbe sa dlugie lata praktyki i nauki - nawet w Japonii gdzie powstala tradycja uzywania wielu rodzajow miseczek - taka wystawa nie cieszy sie zbytania popularnoscia,a co tu wspominac o karajach Zachodu. To tak jak zrobic wystawe instrumentow muzycznych na ktorych nie potrafi grac.

  OdpowiedzUsuń

Ceramika do herbaty - kiedy smak bedzie najlepszy ( odwiedziny starozytnego Jizhou )

 Ceramika herbaciarza ...jeśli  do parzenia herbaty podchodzi się zwiększą uwagą to i naczynia powinny być nie tylko funkcjonalne a...