sobota, 23 września 2017

HÀ GIANG TRA XANH tradycyja zielona Wietnam.


Herbaty z Wietnamu zdumiewają, z roku na rok coraz liczniej pojawiają się możliwości przygotowania nietuzinkowego naparu z kraju gdzie od zawsze występował krzew herbaciany. Dzisiejsza zielona herbata pochodzi z prowincji HÀ GIANG ( po polsku czytamy: Ha Zian ) która rozciąga się na pograniczu z chińską prowincją Yunnan.W HÀ GIANG jest ten sam klimat ,te same pasma górskie , podobna przyroda oraz te same warunki uprawy krzewu opisywanego przy reklamowaniu herbat z grupy pu-erh. Jeden ten sam ekosystem podzielony jest między granicami Chin ,Wietnamu i Laosu.. Drzewa herbaciane rosnące w wietnamskiej prowincji mają taką samą morfologię jak w te w Yunnan.Prawdopodobnie to są już ostatnie okazje do zaparzenia herbat ręcznie tradycyjnie obrabianych z póldzikich drzew herbacianych. Wietnam wkracza w okres modernizacji i unowoczesniania metod produkcji. Zapotrzebowanie na herbaty ze starych drzew herbacianych jest ogromne , rozwija się kultura parzenia, coraz wiecej firm oferuje unikaty herbaciane . O co chodzi ? można zobaczyć to na fimiku Shan Tuyet green tea in Hoang Su PhiPrzygotowanie:

Obserwacja suszu ukazuje iż nie będzie to herbata taka sama jak z Thai Nguyen. Listki są większe  z " meszkiem " ( po chinsku bai-hao ) zapowiada się  parzenie herbaty z krzewu wielkolistnego  w dodatku  swobodnie rosnącego i nie będzie smaku regulowanego techniką  uprawy.W temperaturze 80℃ zaczyna się proces parzenia... wydobywa się lekko pieprzny aromat ..zapach znany przy parzeniu sheng pu-erh'a.
po ok 40 sekundach mamy pierwszy napar i tutaj miłe zaskoczenie - herbata nie jest tak gorzka i mocna jak w przypadku klasycznego surowego pu-erha. Smak rozbudowany cierpkie akcenty harmonijnie mieszają się ze słodkimi.


Oprawa w postaci wietnaskiej ceramiki oraz ręcznie wyplatanych podstawek dodają klimatycznosci parzeniu.


Obserwacja listków 
-od razu daje się zauważyć iż jest to duża mięsista masa...charakterystyczna dla drzewiastych krzewów herbacianych.


To sa  herbaty wytwarzane przez mniejszości  narodowe  podobnie jak w prowincji Yunnan.  W HÀ GIANG - Wietnamczycy czyli narodowość  Kinh nie  stanowi większości  ,to miejsce jest bardzo zróznicowane  etnicznie.

j

Wielkie liscie pąki -jasnozólty kolor syganalizuje iz mamy doczynienie z krzewami z kilmatu zwrotnikowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ceramika do herbaty - kiedy smak bedzie najlepszy ( odwiedziny starozytnego Jizhou )

 Ceramika herbaciarza ...jeśli  do parzenia herbaty podchodzi się zwiększą uwagą to i naczynia powinny być nie tylko funkcjonalne a...