Annan chawan - wietnamska ceramika w Japonii. 安南茶碗Przygotuję herbatę w "Annan chawan".  To brzmi enigmatycznie-  najprościej wyjaśniając : dziś matcha ( matćia ) będzie w japońskiej miseczce chawan ( ćiałan ) inspirowanej wietnamskimi  wzorcami z końca 16 wieku.

Przygotowanie matcha w sposób obon tate.

Zaadoptowanie i wykorzystanie ceramiki wietnamskiej w klasycznej sztuce  herbaty Chanoyu ukazuje  bogactwo form czy wzornictwa jakie możemy doświadczyć podczas praktykowania  japońskiej  -  " Drogi Herbaty"
. Trzeba wiedzieć iż  " Chajin 茶人  " - ludzie herbaty " przez wieki kolekcjonowali przedmioty które opisywali i  katalogowali według ich pochodzenia czy wzornictwa. Dzięki temu do naszych czasów przetrwały ogromne  wartościowe zbiory sztuki które dzielimy na:
-Karamono(唐物) przedmioty chińskie
-Wamono(和物) - przedmioty japońskie
- Korai  (高麗)- ceramika koreańska,
- także  znajdziemy  Annan yaki(安南焼) - wietnamską ceramikę....
 -oraz wiele innych.
Najbardziej  uznane  za drogocenne dzieła określa się  jako  Meibutsu.( czyli" znana sławna rzecz",  dzieło-名物)..  W Japonii ludzie herbaty  niejednokrotnie  odnajdują  piękno w niepozornych  codziennych  przedmiotach. Tak właśnie jest z koreańskim naczyniami które awansowały do  utensyliów uwielbianych nie tylko przez sławnych nauczycieli herbaty ale i przez możnowładców  ( np. Toyotomi Hideyoshi  ).  Wietnamska ceramika choć w mniejszym stopniu jest znana i używana w Chanoyu .
 Obecnie kilka  " klasycznych "miseczek z Wietnamu  zalicza się jako Meibutsu (名物).

                                             
oryginalana  ceramika wietnamska

 Nieznane  w Japonii techniki zdobienia  ceramiki produkowanej miedzy 16-17 wiekiem w Wietnamie zwróciło uwagę " Ludzi Herbaty".Miseczki chawan z Wietnamu stały jednym z kanonów wzornictwa herbacianego. Obecnie w Japonii produkuje się ceramikę inspirowaną  Annan yaki,


                                                     ryginalne  oraz kopiowane


Oto  przykład  Utsushi ( 写し)-  czyli  czerpaniu inspiracji z klasycznych drogocennych udziel,

Mamy bardziej wierne i mniej wierne  inspiracje  wietnamskimi wzorcami.


Dzisiejsze opisy z pogranicza spraw herbaty i ceramiki to jednak tematy bardzo związane ze sobą.
Mając możliwość udziału w praktykowaniu " Drogi Herbaty która powstała w Japonii  doświadczymy bogatego świata sztuki przesyconego ideami wabi-sabi

 

Komentarze