Herbata niczym więcej-parzenie koreańskie 晩甘俟 (만감후)竹爐茶문화원

Jeśli ktoś wybiera się do Korei i będzie chciał doświadczyć czym i jak jest traktowana herbata  to ma  możliwości od super marketingowych  rozrywkowych pokazów typu  firma   Osullock   do  niszowych filozoficznych spotkań z " ludźmi herbaty ". Jeśli chodzi o komercje to nowy trend w Korei napędzany takimi samymi mechanizmami jak sukces Starbucksa. Masowo maszynowo produkowana herbata  w dizainerskim otoczeniu  bo to nie tylko opakowanie ale całe wyposażenie sklepów jest zaplanowane w profesjonalnym biurze gdzie powstają projekty markowych produktów. Cała strategia sprzedaży czy wyszukiwanie targetu w postaci odpowiednich  klientów i  jest właściwie taka sama jak każdym  nowoczesnym biznesie  czyli jaki rynek takie sklepy.


W Korei możemy dotrzeć do " wyciszonych miejsc " gdzie przy ręcznie obrobionej herbacie w autorskiej ceramice dodatkowo usłyszymy  " strawę dla  ducha "   w postaci  rozmów czym może być   Droga Herbaty  " czym jest filozofia czy sztuka herbaty. Takie miejsca  nazywają  전통 찻집  czyli"  tradycyjne domy herbaty " jest to styl herbaciarni który powstał w latach 80-tych ubiegłego wieku przyczynił się do propagowania herbaty jako sztuki.


Teraz kiedy  piszę sobie ten tekst  w czajniczku parzy się  zielona  herbata o nazwie  晩甘俟 (만감후)  - i nie chodzi tutaj o jaki szczególny gatunek herbaty tylko o przekaz co jest 晩甘俟 (만감후) Mankamhu -bo  cytat z klasycznego dzieła na temat herbaty   Dongdasong 東頌 (  ( 동다송 ) Czyli  delektując się herbata powinniśmy  zapoznać  się z przekazem mistrzów  filozofii herbaty. Im ktoś jest bardziej zaawansowany w poznawaniu klasycznej literatury ,doświadcza wielu spotkań z ludźmi herbaty  jego podejście do parzenia jest inne. Tak właśnie wygląda herbaciana  subkultura herbaciana w Korei.

 Dzisiejsza herbata   晩甘俟 (만감후) pochodzi z ogrodów których właściciel prowadzi " Jukro -centrum tradycji herbaty " ( 죽 로다 문화원竹爐茶文化院)  gdzie Jukro - (竹爐 죽 로) oznacza " bambusowy piecyk " -jest to także symboliki herbacianej .  ( Nie mylić z Jukro pana Cho od Jukro tea).


Jukro -centrum kultury  herbaty " ( 죽 로다 문화원竹爐茶文化院) działa od 1981 roku i propaguje tradycyjne wartości herbaty i to nie tylko koreańskiej .  Tam naprawdę bardzo dużo można doświadczyć,  nauczyć się , spotkać ciekawych ludzi. Organizowane są różne imprezy ,wspólne wyjazdy badawcze itp. Według  idei  centrum "Na poznawanie herbaty mamy całe życie." Szczególnie kiedy spotyka w takim centrum profesora od religioznawcę pytającego czy wiem co to jest"Deus otiosus"  albo  "ortopraksja"  bo to takie herbaciane.


 Ostatnio rozmawiałem  z Ania Brożyną ( Piewcy Teiny)  która opowiadała mi o " kursach herbaty " -jednodniowych ,2 ,3 dniowych wszystko z certyfikatem oraz opłatami zaczynającymi się od 100 euro . Ciekawe co można dowiedzieć się w tak krótkim czasie ? Czy nauczyciele takich kursów maja podobne doświadczenie jak w Jukro -centrum kultury  herbaty ???Wracając do dzisiejszej herbaty   晩甘俟 (만감후) Mankamhu  to  klasy  Jeaksol czyli  " ptasie języczki " Zbierana na przełomie kwietnia i maja.

parzenie 80 C w ceramice koreańskiej 30 sekund - mamy herbate o bogatym "przypieczonym smaku "  aromacie suszonych delikatnych ziół.Tylko  3 parzenia... mało wydajna.


listki- obrabianie bez  użycia  maszyn...
Komentarze