poniedziałek, 7 grudnia 2015

Herbaty dla koneserów -w japonskiej rzeczywistościPopijam  sobie  Shizuoka kama iri   patrze na zdjecia  z wizyty  gdzie powstala ta herbata oraz  i - przeglądam  watosciowe  herbaty na specjalne okazje.


Najwyższy czas podzielić się doświadczeniami zdobytymi dzięki znajomości z japońskimi  wielbicielami  herbat  (  niekoniecznie klasycznych japońskich.)
Herbaty chińskie  maja wielu wielbicieli i dla nich istnieje bardzo bogata oferta  zarówno jeśli chodzi o zakup  ale także  o poznawanie kultury herbaty na  spotkaniach herbacianych czy na  specjalistycznych kursach. 
Jeśli  chodzi  o zakupy  bardzo  dobrym rozwiązaniem jest  dystrybucja  listków herbaty w mini torebeczkach  np. po 5gram.  


-  tutaj chodzi  o możliwość  skosztowania  arcy ciekawej jednocześnie  bardzo drogiej unikatowej herbaty. Jak wiadomo niektóre herbaty maja ogromne astronomiczne ceny i nie jest wygodnym kupić  np.100 gram -    bo wtedy można zbankrutować.  Ale kilka gram - jest osiągalne dla kieszeni -szczególnie  jeśli porównać ceny  napojów  w sieciowych kawiarniach . Co ciekawe ta sytuacja jest bardzo podobna zarówno w Japonii jaki w Polsce gdzie płacimy  dość sporą cenę  za       " coś  w plastikowym kubeczku."  Jak dla mnie taka sytuacja ukazuje  ze to " coś " ma taka cenę za która można kupić naprawdę  dobre listki herbaciane.  Wracajac do japońskiej rzeczywistości herbacianej   przedstawiam tutaj swoje zakupy: ze sklepu  Shinnjuan z miasta Nara.   Kupilem u nich kilka herbat -   fajny podział

okreslona jako  High Quality  - oolong Tie Luo han

- skalny oolong  Tie Luohan z 2013 -  5gram  -680 yen ( czyli jakies ponad 20 zl.pln) -  będzie z tego 2 parzenia - a torebczke te wykorzystam.
10zl - za wyselekcjonowana  herbate   może być .
W sklepie  maja po- 50 gram    4100 yen   ( czyli ponad 130 pln ;)
-                                20gram   2050 yen  ( ponad 60pln. )okreslona  jako SPECIAL    老 白 毫 銀 針  Lao Baihao Yinzhen   z 2006roku

- mieli  tylko  20 paczuszek  po 5gram


okreslona  jako STANDARD  . 天目山 野生茶  Wild Tea from TeinmuShan.
W swojej ofercie sklep ma także - badzo  bogata oferte herbat japońskich -  z  rozbudowanym   systemem  na kategorie  ale o tym jeszcze napisze.  

Herbata jap. Kama-iri z  Miyazaki  (宮崎)Inny specjalistyczny sklep którym kupimy  wyselekcjonowane herbaty chińskie to .....KIKONCHASEKI -który tez opisze przy okazji  kosztowania herbat .

Wzorujac się na sklepie Shinnjuan - można kupic  wszelkie unikaty i  dużo się nauczyc


2 komentarze:

  1. Rzeczywiście porcje herbat, zwłaszcza tych drogich, dostępne w małych torebeczkach - to jest świetna okazja, by spróbować czegoś wyjątkowego a przy tym nie zbankrutować ;) Czasami jednak mając do czynienia z małymi, tzw. degustacyjnymi, porcjami herbat staję w obliczu pytania: czy dobrze poznałam daną herbatę? ;) Jeśli już przy pierwszym parzeniu mnie zachwyciła - to dobrze; ale jeśli nie ( bo na przykład jestem jeszcze niedoświadczoną herbaciarką i mogłam popełnić jakieś błędy przy parzeniu danej herbaty) - jak mam jej dać drugą lub trzecią szansę by odkryć w niej piękno nieodkryte przy pierwszym parzeniu? ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sa rozne drogi poznwania herbat. Wydaje mi się jeśli herbata nie zachwyca - to bardziej bezpieczne jest podejście z malym twz. degustacyjnymi torebeczkami kilkakrotnie niż kupic wieksza islosc herbaty która się zmarnuje. Jest jeszcze inna opcja żadna herbata nie jest zla trzeba znaleźć odpowiednia okazje żeby te herbate wykorzystać. Ja np. nie przepadam za herbatami aromatyzowanymi, ale to nie znaczy ze nie wypije.

    OdpowiedzUsuń

Ceramika do herbaty - kiedy smak bedzie najlepszy ( odwiedziny starozytnego Jizhou )

 Ceramika herbaciarza ...jeśli  do parzenia herbaty podchodzi się zwiększą uwagą to i naczynia powinny być nie tylko funkcjonalne a...