SZTUKA HERBATY 茶藝 - rekonstrukcja    DROGA HERBATY 茶道 - filozofia i tradycja.

Bardzo bardzo trudne zagadnienie, temat który wymaga szerokiego spojrzenia. Nie ma tez jednej odpowiedzi co to jest Droga  Herbaty (茶道 ) a co to  jest Sztuka Herbaty (茶藝 ).
Obydwa pojęcia wzajemnie uzupełniają się i być może obserwacje traktowania herbaty w Chinach i Japonii naświetlanie mogą różnice wynikające z uwarunkowań  historyczno - kulturowych.
Jaki dać przykład ? Najprościej - w Japonii  - tradycja praktykowania przygotowania herbaty trwa od setek lat. Współczesna chińska sztuka  ceremonialnego przygotowania parzenia herbaty to rekonstrukcje - oparte na źródłach  historycznych  ale bez wielowiekowej  nie przerwanej linii przekazu.

                     
      sztuka  dobierania słodyczy wagashi (和菓子) -  ma kilkuset letnią tradycje..

OPERA /  Turnieje rycerskie

Na  naszym polskim  gruncie to chyba będzie bliskie TURNIEJOM RYCERSKIM  oraz Poznawaniu czym jest OPERA.
1.
Średniowieczne TURNIEJE RYCERSKIE:
- to rekonstrukcja zwyczajów  których już nie ma. Im bardziej dokładne odtworzenie pokazu tym bardziej pieczołowicie przygotowanie -  zbroja ,ubiory , muzyka. Gdzie przebieg wydarzenia ...powinien  być jak najbardziej odzwierciedlający autentyczny turniej. Wydaje mi się  iż  pokazy " chińskiej  klasycznej sztuki herbaty " to bardzo podobne widowisko  jak europejski turniej.  Niestety jest to rekonstrukcja czasami niezgodna z faktami historycznymi itp. Czasami widowiskowość jest ważniejsza niż autentyczność.
2.  OPERA i nasza kultura
 OPERA - czyli wysoka kultura wymagająca lat poznawania. Tutaj zauważymy nie przerwaną tradycję przekazu. Jak wiadomo swoje początki ma we Włoszech i dlatego powszechnie używa się języka włoskiego, podobnie  jak w japońskiej Chanoyu  - terminy chińskie są powszechne. Nie znaczy to że zjawisko OPERY jest tylko włoskie.   Dla osób nie doświadczonych nieobytych zjawisko opery nie będzie zrozumiałe czy" śpiewa się inaczej w stylu barokowym czy klasycznym  czy romantycznym..To są drobiazgi.. ale tradycja i ciągłość jest zachowana". Trzeba przyswoić sobie wiedzę, doświadczenie i obycie wtedy odkrywamy świat który ma wewnętrzny układ gdzie wszytko wynika z nieprzerwanej tradycji. Zarówno goście powinni znać  np. co to jest " baryton ",  "alt"  itd... czy artyści płynnie i harmonijnie  odtwarzają "arie " czy też nie.. Opera  to sztuka gdzie należy pamiętać iż powstaje dzięki ogromnemu wysiłkowi artystów.. a samo miejsce gdzie odbywa się przedstawienie  też nie jest zwykłym budynkiem.. Bardzo podobna rzecz:   Inaczej jest kiedy zjawisko OPERY poznajemy przez 1 rok a inaczej niż przez 10 lat.   Podobnie jest z Chanoyu.


 Najlepiej posłużyć się doświadczeniami z Japonii choć też na polskim gruncie mamy już pewne autoryzowane  szkoły zajmujące się autentycznym przekazem herbacianych nauk.

Tak jak kimono  tak  "Frak koncertowy czy smoking  musi być odpowiednio  dopasowany i wygodny  by nie powodował zbędnego usztywnienia"

   Międzynarodowy  Dzień Pokoju   wrzesien  2018-     Formalna prezentacja ofiarnej herbaty KEN CHA ( 献茶)  Stowarzyszenie Drogi Herbaty Urasenke Tankōkai Sunshinkai-
Sluzewiecki Dom Kultury-   Fundacja HEIWA 

Nie ma wątpliwości iż starożytni Chińczycy odkrywali wyjątkowość herbaty która stała się  tematem filozoficznych  inspiracji.. . Bardzo wiele z tych  wartości a  nawet sposobu przygotowania  herbaty zaginęła w Chinach  a przetrwało w Japonii w bardziej  dopracowanej  głębszej formie.
Co to znaczy w praktyce?
Nauczyciele Chanoyu czy Senchado   nauczają w Chinach. Japończycy przyjeżdżają raczej zwiedzać  historyczne miejsca herbaciane w Chinach  a Chińczycy masowo wykupują  japońskie antyki przedmioty herbaciane.

                               中国茶のこころ 茶味的麁相
                                                                Kadokawa Shoten         
v
                                 
                                 Japońska książka " Dusza (serce) chińskiej herbaty "

Ciekawym zjawiskiem  są też publikacje -  japońskie książki o chińskiej herbacie które tłumaczone są na chiński.


Oczywiście wszystko się zmienia -w Chinach coraz  aktywniej działają  wszelkie organizacje herbaciane ,,,a produkcja  gadżetów herbacianych  jest ogromna , powstaje coraz więcej przedmiotów artystycznych.P.S. Chciałem podziękować Łukaszowi  R  za wyjaśnienia na temat OPERY.

Komentarze