Kutywar Benifuki obrabiany na herbatę czarną.



Udało się..Wyprawa do Makinohara w Shizuoka zakończona sukcesem.. była możliwość zebrania liści krzewu herbacianego,  a potem obrabianie go  na  herbatę czarną (100% oksydacji eznymatycznej).   Wszystko to dzięki panu T. Shibanoto.

                           Czarne kropki - Podgryzione przez owady - maja wplyw na smak herbaty ..( podobnie jak w oolongu - Oriental Beauty)
Druga połowa lipca -  liście sa już starsze rozwinięte - taki materiał nadaje  się  na herbaty oksydowane - jeśli odrabiać liście na herbatę zieloną to otrzymany  - coś w rodzaju bancha - lekki delikatny smak  bez dużej dawki teiny  oraz substancji  pobudzających  czy odpowiedzialnych za gorzki smak.



Kultywar benifuki - najlepiej nadaje się na herbaty czarne. -Ta odmiana powstała dzięki zabiegom hodowlanym gdzie używano odmiany krzewu assamskiego co powoduje dość mocny gorzkawy smak.



Z takich liści lepiej zrobić herbatę oksydowana gdzie listki naturalnie więdnięcie przez ok. 10 godzin.


Dzięki technice produkcji stosowanej przez p. Shibamoto  powstała herbata wakoucha ( jap. czarna) o oryginalnym  smaku..  Zbior ręczny ... jedynie dla przyspieszenia  procesu produkcji użyto maszyny do skręcenia liści.




Choć nie jest to herbata komercyjna - można potraktować  ją  jako wakoucha- czyli  japońską odmianę  herbaty czranej -100% oksydacji.  Pamiętajmy  iż w chińskiej , japońskiej , koreańskiej  czy wietnamskiej  nomenklaturze - jest to ..紅茶. czyli herbata czerwona. I jest to dobry przykład ukazujący jak  rozwija się kultura herbaciana na Dalekim Wschodzie gdzie nie ma tak wielu problemów  jak w Polsce gdzie herbaty ciemne nazywa sie czerwonymi a to z braku uznania nazewnictwa  z kraju pochodzenia.

Komentarze