Publikacje herbaciane

Ostatnio w posiadanie dostały mi się dwie publikacje związane z herbatą.

Rymowane historie herbaciane oraz miniatury” - to chyba pierwszy tomik wierszy wydany w Polsce całkowicie poświęcony herbacie w . Osobiste przygody z parzeniem , „marzenia herbaciane „ Gdzie sam autor pisze o sobie „ Stawiam dopiero pierwsze kroki..” 

 Czyżby Ivan intuicyjnie wyczuwał dalekowschodnie 初心 (Pierwsze serce) że jest się zawsze na ‘Początku Drogi” - im więcej się poznaje, im więcej się praktykuje , tym bardziej widzi się że są to ‘dopiero pierwsze kroki.’ i ... tylko….



Na zdjęciu widzimy piękny strój koreański Pani Park Sung Won – która robiła pokaz parzenia na festiwalu Czaisz we Wrocławiu. - witamy w herbacianym światku.


 A jakie masz plany na swoje życie?

Ja mam w planach głęboki sen i dobrych herbat picie

Czasem to kłoci się ze sobą ,

Dlatego nie jestem skowronkiem a sową „

 


Co do okładki – tutaj eksponaty - Pojemnik na herbatę praca Andrzeja Bero.



z przyjemnością można polecić niewinnych rymowanych powieści Ivana

dla siebie do czytania oraz na wspaniały nie banalny prezent.

A tomik zakupić można u naszych przyjaciół Gosi i Adama – czyli herbaciarni na Ludnej.

https://herbatyczas.pl/pl/strona-glowna/960904-rymowane-historie-herbaciane-ivan-sitsko.html

Należy też wspomnieć że tomik poświęcony jest pamięci herbaciarza od” picia herbatku „- Igora Bagailuika który odszedł nagle pozostawiając wiele herbacianych planów- stało się to niesłychanie szybko.. Udało się Ivanowi zrobić wpis ..dedykacje.

smutne ale dobre.. Mam nadzieje jeśli wyjdzie wznowienie >>>drugie wydanie to zostaną zamieszczone tuszowe prace i rysunki Igora




Kawa i herbata na ziemiach polskich .Handel ,konsumpcja ,obyczaje „– to ciekawy zbiór informacji dokumentujący handel kawy i herbaty w od polskich początków sprowadzania do końca drugiej wojny światowej..  



Dla mnie ( nie ) ciekawym faktem jest to że w okresie odzyskania niepodległości przez Polskę spożycie herbaty spadło a import ograniczał się do 3ch rejonów Indii Brytyjskich , Cejlonu i Indii Holendrskich. Z tego wynika że z Chin i Japonii herbat nie importowano. 



Czasy powojenne PRL – dobre i złe strony dla herbaty – to nowy obszar czasowy który inspiruje -


Komentarze