Pozostałości po ogrodach herbacianych.

 W Japonii coraz bardziej  uwidacznia się zjawisko powstawania zarośli, gąszczu z nie pielęgnowanych krzewów  herbacianych.


Fotografie zrobione były w okolicach Fujieda w prefekturze Shizuoka.
 Jeśli informacje które otrzymałem są  prawdziwe to tak jest w większości  miejsc  upraw w Japonii. Choć w np.w prefekturze Kagoshima (wyspa Kyushu) bez problemów rozwija się przemysł  herbaciany .Powstają  produkty typu matcha jako towar eksportNowoczesna technologia pozwala na niskie koszty produkcji. 


Widoczny kontrast między nie uprawianym pielęgnowanym przez 2lata krzewem herbacianym  a zadbanym ( drugi  plan).

Powody powstania takiej sytuacji są  conajmniej dwa: brak rąk do pracy oraz  zbyt małe dochody w stosunku do  włożonej p.racy.

 


Komentarze

  1. Informacja o zbyt niskich dochodach farmerów zdziwiła mnie. Wydawało mi się, że ze względu na rosnącą popularność herbaty japońskiej zapewnia ona solidne dochody. Czy chodzi o to, że w eksporcie uczestniczy relatywnie niewiele plantacji, a większość z nich wciąż jest nastawiona na rodzimy rynek, który jak się zdaje, kurczy się w ostatnich latach?

    OdpowiedzUsuń
  2. W porównaniu do innych profesji bycie farmerem zajmującym się wytwarzaniem herbaty nie dochodowym atrakcyjnym zajęciem. Szczególnie chodzi tutaj o małe i średnie gospodarstwa. Młodzi ludzie wybierają bardziej atrakcyjne i dochodowe zajęcia. Właśnie w prefekturze Shizuoka gdzie uprawy herbaty są powszechne uwidacznia się problem zaprzestania zbiorów, dbania o ogrody herbaciane które dziczeją . Rodzimy japoński rynek z roku na rok kruczy się , zmienia system dystrybucji oraz zapotrzebowania na herbaty. Coraz mniej ludzi przygotowuje herbaty parząc w czajnikach na rzecz powszechnych butelkowanych. Choć coraz bardziej aktywne lokalne samorządy i organizacje starają się tworzyć ośrodki lokalnych tradycji agrarnych ale to sprawa marginalna. Jednym z pomysłów na podtrzymanie produkcji herbaty japońskiej jest eksport. To nowe podejście gdzie technologia produkcji prawie całkowicie zautomatyzowana z jak najmniejszym odziałem ludzkiej siły roboczej. Tak właśnie powstaje eksportowa matcha na wyspie Kyushu. Tak wyprodukowana matcha spełnia wszystkie kryteria jakościowe.. jest produkowana z mniejszych nakładem pracy niż w tradycyjnych historycznych ośrodkach regionach upraw jak Uji czy Nisshio.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz