Wu niu zao ( 烏牛早) - Herbata witajaca wiosne.

Choć na południu Chin znajdziemy wcześniej zbierane gatunki nie przeszkadza to uznawać Wu niu zao ( 烏牛早) jako herbaty która symbolizuje rozpoczęcie nowego sezonu herbacianego. Przyjmuje się, że taka sytuacja powstała dlatego iż po pierwszych zbiorach Wu niu zao ( 烏牛早) oczekuje się na pojawienie się najsławniejszej chińskiej zielonej herbaty Longingcha (龍井茶). Obie te herbaty maja wiele wspólnego, a mianowicie pochodzą z tej samej prowincji Zhejiang(浙江省 ), a także wytwarzane są w podobny sposób. Gdzie w ostatniej fazie obróbki kształtuje się liście na " płasko " tzn. 扁形.
Na rynku istnieje wielki popyt na Wu niu zao ( 烏牛早) pierwszych zbiorów, a zainteresowanie starszymi herbatami jest mniejsze. W moje posiadanie trafiła herbata ze starszych zbiorów przeznaczona dla lokalnych konsumentów.
Po oględzinach liści łatwo stwierdzić iż nie jest to super wyselekcjonowa wysoko gatunkowa herbata.
Po zaparzeniu - ku zaskoczeniu daje się odczuc przyjemny średnio intensywny zielony aromat. Wyborny smak sygnalizuje iż herbata powstała dzięki bardzo dobrej obróbce listków z krzewu dostarcząjcego dobry surowiec.
 Na opakowaniu zamieszczono znak pierwszej jakości ( 一級) i - nie jest to mijająca się z prawdą informacja, herbata jest naprawdę bardzo dobra. Takie herbaty tafiają do mieszkańcow miasta Wenzhou 温州市 z okolicznego rejonu Oubei (瓯北镇 ) w Yongjia ( 永嘉 ) czyli ojczyzny Wu niu zao ( 烏牛早) . Dobrze mieć znajomych w tych okolicach którzy podarują coś czego są pewni, że jest dobrej jakości.

.

Komentarze