Nie tak dawno temu kiedy domy w Japonii byly nieogrzewane - zimowe spotkania herbaciane w pokoju herbaty chashitsu - odbywaly sie przy palenisku umieszczonym w podlodze ( tzn. 炉-RO) - bylo zimno i dlatego aby zachowac wysoka temperature herbaty uzywano cylidrycznych miseczek twz. tsutsu-chawan ( 筒茶碗 ) - z ktore dobrze dobrze trzyma cieplo.
W naszych czasach miejsca praktykowania sztuki herbaty sa ogrzewane - ale tradycje uzwania zimowego paleniska RO sa nadal utrzymywane. Tak samo z cylidrycznymi tstusu chawan.
Tutaj widzimy - wlasnorecznie wykonany chawan -podczas nauki o ceramice MASHIKO(益子焼き ) z prefrektury Tochigi 。To byl jeden z pierwszych chawanow ktore udalo mi sie wytoczyc na kole grancarskim. Praktyczna nauka garncarstwa plus zdobywanie wiedzy na temat rodzajow i historii ceramiki to najepsza metoda poznwania japonskich tradycji ceramiczno-herbacianych. Wyroby z Mashiko do niedawna nie byly wykorzystwane w podczas sztuki Chanoyu, gdzie uzywalo sie przede wszystkim znaych drogonennych sygnownych naczyn. Wszytsko sie zmienilo kiedy wielki propagator ceramiki Mashiko - mistrz Shoji Hamada zostal uznay za zywy skarb kultury japonskiej i to dzieki niemu odkryto urok prowincjonalnej, cienzkej ceramiki z prefektury Tochigi.
Przygotowanie herbaty matcha w Tsutsu-chawan wymaga troche innej techniki niz w zwyklym klasycznym chawanie.
Piękna ceramika :) i bardzo dużo wiedzy w temacie. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńNie ujawniałeś się dotąd ze swoimi zdolnościami. Świetnie!
OdpowiedzUsuń