Prefektura IBARAKI - Sashima Cha oraz Okukuji cha 猿島茶 奥久慈茶

 Prefektura Ibaraki raczej nie kojarzy się ze znanymi herbatami jak to jest w  np. w przypadku  Uji-cha ; Shizuoka-cha czy Kagoshina-cha.  Dla przeciętnego mieszkańca kraju kwitnącej wiśni -istnienie  ogrodów herbacianych w Ibaraki może być zaskoczeniem. W mieście stołecznym Tokio - raczej nie kupimy herbaty z Ibaraki - no chyba ze jest jakieś specjalne wydarzenie promujące produkty z tej prefektury.



Lokalna prawie nie znane herbaty z prefektury Ibaraki  to obecnie zwyklej  jakości  sencha.
 Tradycja  upraw herbat na terenach obecnej prefektury  ma dosyć długą ciekawą historie - której poznawanie  zajmie mi z pewnością jeszcze dużo czasu.         Ostatnio podejmuje się próby  produkcji herbat czarnych ( czerwonych po chińsku i japońsku ) czyli 紅茶 ( ) w japońskiej  wesrji czyli WAKOCHA - (和紅茶) powraca zainteresowanie  ręcznym ugniatam herbaty czyli temomi- ( 手もみ)  Jak na razie  herbaty z Ibaraki  kupimy w rejonach upraw ,ewentualnie w lokalnych supermarketach. Ja swoje zakupy zrobiłem w centrum handlowym w mieście Tsukuba. W wielkim  hipermarkecie obok  herbat z Shizuoka  czy Kagoshima  można było  kupić  herbaty z 2ch regionów upraw prefektury Ibaraki:


  Okukuji -cha oraz  Sashima-cha .  
Brakowało Furuuchi-cha -  wtedy wszystkie herbaty z tej prefektury  były  by skompletowane:
  Ibaraki -cha ogranicza sie  do 3-ch znanych herbat:
1. Sashima -cha  猿島茶  さしま茶
2.Okukuji -cha    奥久慈茶
3.Furuuchi-cha   古内茶

Mam trochę czasu - wiec  jest okazja na  przygotowanie na OKUKUJI-cha( 奥久慈茶)


Okukuji cha - uważna jest  za herbatę z północnych krańców upraw w Japonii. Bardzo często daje się przykład że ma podobny charakter do Murakami cha z  prefektury Niigata .

Na opakowaniu jest  nazwa producenta : Azauma-en (あづま園 ) "ー Oraz  opis ;  
Wyhodowana w chłodnym środowisku herbata ma grube skórzaste liście - ale dzięki harmonijnemu połączniu  technik produkcji  otrzymuje się napar herbaciany o głębokim smaku.  Pierwsze i drugie parzenie daje najlepsze efekty smakowe"


- po oględzinach można stwierdzić  iż przygotowany  to napar to mieszanka liści obrobionych  miedzy  fuka mushi  oraz asa mushi.

 Słodkawe akcenty amami  uwidaczniają się  aż- do 3ciego parzenia.


Tej klasy sencha   dobrze  sprawuje się jako codzienna herbata japońska. Region  Okukuji należy administracyjnie do  Daigomachi - i  ulokowany jest to na północnych krańcach prefektury  Ibaraki.


W planach kilka innych  ciekawostek związanych z Ibaraki-cha- które przedstawię podczas opisu Sashima-cha.


A  jako dodatek- tutaj -  fotki z matcha  dorayaki - słodkiego gąbczastego wypieku ^ który  będzie towarzyszył zaparzanej herbacie z Azauma en. 

Zapakowane  w plastik tak ze nic nie widać co to jest.


Tak  słodkie te dorayaki ze powinienem zaparzyć większą ilość liści- bo bardziej mocna ,intensywna  herbata by się przydała.


Komentarze