W latach 80tych ubiegłego stulecia obszary upraw herbaty na Tajwanie przemieszczają w bardziej odległe wyżynne miejsca , jeszcze 30 lat temu Alishan czy Li shan ( znany Da Yu Ling ) nie były sławnymi regionami herbacianymi - centrami produkcji zdanych popularnych oolongow. W dawnych miejscach upraw pozostało trochę ogrodów herbacianych gdzie nadal wytwarza się herbaty - o smaku jak przed latami. Lokalne władze starają się podtrzymywać tradycje produkcji. W starych ośrodkach produkcji zazwyczaj nie wytwarza się masowo herbat - bo wiadomo koszty robocizny są wysokie a profity ze zbytu niskie. W okolicach miasta Taoyuan 桃園 ( znanego przede w wszystkim z największego międzynarodowego lotniska na Tajwanie.) promuje się herbatę Tao Ying Hong Cha.(桃映紅茶)
Metalowa puszka Tao Ying Hong Cha 桃映紅茶
Liście jak widać są skręcone - wytwarzanie jest pracochłonne - trzeba kontrolować stan utleniania - który musi przebiegać w odpowiedniej temperaturze i wilgoci. W przeciwieństwie do produkcji masowej herbat czarnych ( hong cha )- proces produkcji Ying Hong Cha podobny jest do oolongow - tylko ze doprowadza się do bliskiej 100% oksydacji związków chemicznych w liściach obrabianej herbaty. W efekcie otrzymujemy herbatę o czarną o kształcie liści podobnych do oolongow o skręconych liściach cos jak Da Hong Pao czy Rou Gui
Parzona w temp. powyżej > 90 C - daje aromatyczny napar- nie tak intensywny i rozbudowany jak sławne herbaty czarne np. z prow. Yunnan- ani nie jest aromatyczna jak grupa Darjeelingow .
parzenie 2 razy daje dobre efektyv a potem wszystko gwaltownie zanika :smak : kolor, aromat
Chińska nazwa herbaty czarnej 紅茶 Hong Cha czyli czerwona herbata - ma logiczne wyjaśnienie bo ani kolor naparu ani tez kolor zaparzonych liści nie jest czarny - tylko raczej ceglasto-czerwony 紅 hong
Herbata Tao Ying Hong Cha od wielu lat ma swoich wielbicieli - ale w ograniczonym zasięgu. Wytwarzana z krzewu Ching Xian (青心). Jak głosi tradycja w tym regionie okolice (Taoyuan) produkcje herbat Hong Cha ( czerwone po chińsku--- a czarne w polskiej nomenklaturze ) zapoczątkowała japońska firma Nittoh .
Komentarze
Prześlij komentarz