Kultywar - odmiana krzewu herbacianego.
Kultywary -? jak to rozumieć ? chyba najbardziej prosto da się to wytłumaczyć używając porównania z jabłkami . Polska słynie z wielu odmian i raczej wszyscy wiedzą ze drzewa jabłoni maja różne odmniany. Są jabłonie które wcześnie owocuja , sa jabłonie których owoce są słodkie a innych kwaśne. Ważne też jest jak pielęgnuje się uprawy, jeśli sadownik dba o swoje drzewa to owoce będą inne niż z zapuszconej jabłoni choć odmiana może być ta sama.
Podobnie jest z krzewem herbacianym - jedne są odporniejsze na choroby ,szkodniki ,zimno a inne mniej. Jedne lepiej nadaja sie na herbaty w pełni oksydowane a inne na zielone . Mamy krzewy herbaciane które idealnie nadaja sie na oolongi. W Japoni w osrodkach badwczych resjestruje sie nowe odmiany ktorych jest ponad 50.
sencha- liscie średniej jakości
Ośrodek badawczy w Kagoshima - bardzo popularyzuje różne odmiany krzewu herbacianego dzięki czemu w tej prefekturze mamy tak duża różnorodność kultywarow. Klimat tej prefektury jest dosc dobry każda z odmian latwo przyjmuje się. Tego nie można powiedzieć np. o Sayama - gdzie cieplolubne kultywary mają nie sprzyjace warunki wegetacji.
Tanegashima -
Kultywar Kuritawase 栗田早生 oficjalnie zarejstrowany 1966 roku - Odmina bardzo dobrze przyjela sie na wyspie Tanegashima. Mozna powiedziec iz Tanegashima Kuritawase Shin cha - jest jedna z nabardziej znanych rozpoznawalnych herbat pierwszego zbioru w Japonii.
Kolor - typowy dla sencha - czyli intesywnie zielony ( groszkowy)
Smak- o kultwarze kuritawaese mówi się że ma smak " wiosennych warzyw"
parzenie - pierwsze 70℃ ok. 1 minuta - drugie trzecie 80℃ ok. dwie minuty.
Bez rewelacji - oczekuje na wysoko gatunkowe Shincha - przygotowane przez Cha-shi mistrza który skomponuje smak aromat i kolor.
Mój komentarz dziś będzie krótki: PIĘKNE!
OdpowiedzUsuń