恩情茶 은정차 Kangryong Green Tea ...herbata koreańska ewenement

Po prawie siedmiu latach ponownie w moje ręce dostaje się herbaciany unikat z półwyspu koreańskiego.  Według opisu herbata pochodzi z upraw w rejonie  Kangryong (강령군/康翎郡)  znajdującym się w prowicji Hwanghaenam-do (황해남도/黃海南道 )  i jest to terytorium Korei Północnej (KRLD)... Dzięki uprzejmości serdecznego znajomego który odwiedził Pyongyang w Nowy Rok mam okazję do zaparzenia  unikalnej herbaty o której nie ma zbyt wiele informacji. Nasuwają się pytania a nawet wątpliwości  i niestety nie ma szansy na znalezienie odpowiedzi na dylematy związane z Kangryong  Green Tea . 
      i.....  Jedynie co się dowiedziałem to cena 25 EURO -  bardzo dziękuję B.P. za szczodry gest.                             Unjong  은정차    Kangryong  Green Tea  황해남도 
Inaczej jak w 2011roku kiedy poraz pierwszy  otrzymałem   Kangryong tea - opkawanie było tekturowe a tym razem herbata była w blaszanym pudełku.
To jedna z pierwszych herbat w 2018roku która  bedzie parzona z pieczołowitością  oraz specjalnymi przygotowaniami.  Data produkcji wydrukowana jest z użyciem chińskich hieroglifow ... prawdopodobnie maszyny do pakowania pochodzą z Chin. 2017年9月  > wrzesień  2017.....jeśli  zbierana we wrześniu  to trochę późno aby otrzymać super jakości  herbatę zieloną.


                                     Listki obrobione w  formie  Biǎnxíng 扁形.

W taki sposób nie obrabia  się liści  herbat w tradycyjnych  ośrodkach prodkukcji  na południu półwyspu  koreańskiego  np w Hadong.  Obrabianie  lisci  " na plasko " (Biǎnxíng 扁形 )  to jeden ze sposobów stosowanych w Chinach - a herbata  LongJing ( 龍井茶 ) jest tego najlepszym przykładem.

Na terenach prowicji Hwanghaenam-do (황해남도/黃海南道 )  nigdy nie bylo tradycji upraw herbaty  na tak wysunietym na północ raczej trudno wyobrazić sobie wegatację krzewu herbacianego. A  jednak  kilka lat temu pojawiła sie herbata   은정차  Unjong   Kangryong  Green Tea.Nasuwa  sie wiele pytań :
- skąd pochodzi krzew herbaciany i jaki to kultywar?
- gdzie i jak opanowano tak dobrze technikę  obróbki lisci tej herbaty ?
- czy naprawde  rejon Kangrong ma tak dobre optymalne warunki klimatyczne  że  jest możliwość wegetacji  krzewu herbacianego pozwalające na  przemysłową  produkcję?
Na te pytania nie ma dopowiedzi . Nie jest łatwo zrealizować plan odwiedzin ogrodów w Kangryong wiec zostaje tylko delektowanie się samkiem naparu oraz zabawa w dopasowywanie koreańskich naczyń do parzenia.


                                                   Czasy PRL -  ceramika z Korei Północnej.Takie gadżety  można kupić  na starociach albo  na aukcjach internetowych. To dość niespotykane i teatralne parzenie- w niecodziennych   naczyniachz Korei Północnej.                 Czarki nawet bardzo wygodne  w serwowaniu herbaty.Totalnie inne niż z Południa.Dopasowanie naczyń do tej koreańskiej  herbaty było świetną okazją do szperania  w " graciarni "  czyli miejscu  gdzie trzymam upachane rzeczy których się nie używa  ,albo nie wie co z nimi zrobić.  Jak się nie wyrzuca  rzeczy  nie stosuje  idei minimalistycznej  DANSHARI断捨離 )  to ma sie upchane schowki i wszelkie zakamarki. Z dugiej strony tak przygotowana herbata jest bardzo  dobra nie tylko  chodzi o wrażenia smakowe.


Jakość i walory  astystyczne cermaki z lat 70/80  ubiegłego wieku z KRLD to ciekawa historia.
Niestety nie wiem w jakich naczyniach  obecnie popija sie herbate  w  Dzosonie - czyli " kraju porannej świeżości " - bo tak tradycjnie tłumaczy sie nazwę kraju 조선/朝鮮
Przygotowanie;
Listki dość  grube przypieczone
parzenie w temperaturze ok 85°C  przez  ok 1 minutę .
Uderza przyjemny  aromat  bardzo podobny do herbaty Lonjing z Chin.
Delikatny warzywny smak niezbyt mocny   odczuwalny bukiet innych trudnych do określenia smaków ...dobrze obrobiona herbata.Do 3ch parzen bardzo wydajna herbata.  Potem już mniej choć da sie przedłużyć degustację przedłużając parzenie np.  do 3ch minut. 

Kangryong  Green Tea  ...herbata  ewenement-  jeśli podać ją osobie obeznanej w dalekowschodnich hebatach prawdopodobnie  powiedziała by że to longjing  albo herbata  wzorowana na wysokiej jakości chińskiej zielonej. 


                                                                       록차 / 녹차
Na opakowaniu polnocnokorenska wersja językowa. Podział na 2 kraje tworzy coraz większe różnice na każdym poziomie.  Brak możliwości dotarcia do bardziej dokładnych informacji na temat herbat z Karyong intruguje.

Przypadkowo degustacja herbaty nastąpiła w dnaich ważnych dla relacji północ - południe.
Jak można dowiedzieć sie z wiadomości TV - Korea Północna zamaierza brać udział  w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pyeonchang(창/ 平昌 )  i nawet ciekawie się złożyło. Oby  rozwinęło się  to w coś większego  tak żeby w przyszłości  będzie można przejechać półwysep koreański  z północnego krancna na południowy, będzie można odwiedzić ogrody herbaciane w Korei Północnej.
czyli                        MAKE  TEA  not  WAR !

Narazie pozostaje zabawa w zamianę zapisanych po koreańsku  nazw  na sinologiczne( tj. chinskie )Np. 조선은정차무역회사 -朝鮮恩情茶貿易会社 -    takie inne hobby.

Komentarze

  1. Świetny wpis. Prawdziwą herbatę właśnie tak kiedyś parzyła babcia, a jaka zdrowa była.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz