Xihu Longjing 2018 西湖区 龍井茶 Przerost treści nad formą

 Longjing  龍井茶 2018 -  pierwszy raz w tym roku.Super autentyczna  herbata  z certyfikatami " dla wybranych"  którym  600zł  pln za 100gram nie przeszkadza. W chińskim  zwyczaju obdarowywania drogocennymi prezentami herbata  Longjing - jako produkt  markowy ma tak silną  pozycje iż astronomiczny koszt  to normalna rzecz.  I raczej jest to przykre w skutkach dla zwykłych miłośników dobrych herbat...niestety  super wysokie ceny uniemożliwiają zakup dobrej jakości listków za rozsądne pieniądze..
Ewentualnie  jak się ma znajomych w Chinach szczególnie takich na kierowniczych stanowiskach to  jest możliwość otrzymania  herbacianego podarunku i to w  bogatej oprawie.Ostatnio popijając herbaty przywiezione z Chin - ma się wrażenie ze  nie tylko herbata ale i opakowanie musi być dopracowane ma  wzbudzać  podziw i zainteresowanie.


西湖  龍井茶


Papierowy szary worek  - "udawanie prostoty  " jak za czasów kiedy wszystkie ogrody herbaciane były upaństwowione - nikt nie myślał o konkurencji  jak tu się przebić wśród tysięcy producentów herbat  Longjing..Czasy " rewolucji kulturalnej " dawno się skończyły  - nostalgiczny prosty szary papier   dobrze pełni swoją rolę Ale ogólnie to co się dzieje w biznesie herbacianym można nazwać    " Przerost treści nad formą "    -  i to nie tylko moje osobiste zdanie..
 Puszki , torebki papierowe , skrzyneczki  - im bardziej unikalne, eleganckie - gustowne tym lepiej można zaimponować -  bo tu nie chodzi o degustacje samej herbaty .Cala ta sytuacja  z opakowaniem  trochę przyćmiewa radość z pierwszych  tegorocznych herbat.Tegoroczny Xihu Longjing  2018---listki  ładnie obrobione.Przy zalaniu szklanki przestudzonym wrzątkiem o temp. ok.80℃ - w powietrzu zaczyna ulatniać się aromat świeżej herbaty LongjingPo ok. 1minucie - udaje  sie pierwsze parznie- delikatny smak bez goryczki . Pojawia sie smak typowy dla herbaty longjing.Dowiedziałem się ze trzeba bylo odczekać 1 tydzień po obrabaniu lisci - tak żeby " samk  się ustabilizował"Drugie parzenie - ok. 2minuty w temperaturze 80℃  - liście rozwijają sie .  Mozna by te herbatę zaparzyc nawet w 90℃ ...


Obserwacje - parzenie w szklance jak Chinczycy -- to robia w przypadku delikatnych herbat zielonych.Certyfikaty informują ze jest to Xihu Longjing z okolic miasta Hangzhou. Sama herbata tez przywieziona z Hangzhou-- więc raczej prawdziwa. Trzeba  pamiętać ze w Chinach im dalej od miejsca upraw sławnych herbat tym trudniej kupić prawdziwą-  bo przypadku Longjing istnieje pokaźna produkcja w innych prowincjach ale sprzedawana pod nazwą  Xihu Longjing  西湖 龍井茶.Dobrze mieć na uwadze specyfikę chińskiej rzeczywistości.

Komentarze