Ceramika do herbaty - kiedy smak bedzie najlepszy ( odwiedziny starozytnego Jizhou )


 Ceramika herbaciarza
...jeśli  do parzenia herbaty podchodzi się zwiększą uwagą to i naczynia powinny być nie tylko funkcjonalne ale i odpowiednio dobrane, nietuzinkowe.Drogocenne unikatowe herbaty najlepiej przygotować w utensyliach które mają ciekawą historię, pochodzenie albo zostały pieczołowicie wykonane.

Jizhou Ware Museum ( 吉州窯博物館)
  Ostatnio (w czerwcu) w Chinach pojechałem zwiedzić stary ośrodek ceramiczny  Jizhou (吉州窯 ). Obecnie...miejsce to zamieniono na wioskę- skansen gdzie masowo produkuje się kopie dawnych naczyn. Świetność ceramiki z Jizhou przypada na okres panowania północnej dynastii Sung(北宋 960–1127 ) kiedy to wytwarzano naczynia do herbaty. Jednym z najbardziej znanych typów ceramiki powstałych w tamtych czasach były szkliwione na czarno czarki z "wtopionym liściem".
Obecnie w wiosce skansenie powstało mnóstwo pracowni gdzie można kupić wszelkie imitacje dawnych dzieł  -ale  takie same jak dostaniemy na  stronach internetowych  np. Aliexpress...  czyli niestety jest to  masowa planowana produkcja zahaczająca czasami o tandetę.  Wypalane w nowoczesnych piecach elektrycznych , i  nie ma tu "duchowej magii tak przydatnej dla kontemplacji przy herbacie"  - Po tym co zobaczyłem  w takiej ceramice  drogocennej herbaty parzyć nie chce..


I co tu robić ?- Jak już  się przyjechało ?  Caly czas  przyświeca idea >>>"  herbaty najlepiej przygotować w utensyliach  które mają ciekawą historie, pochodzenie albo zostały pieczołowicie wykonane." ..... A  to co oferują  w wiosce -skansenie  zawnym Jizhou klin - mało ciekawe- i ogółem można kupić taniej w internecie.  Tyle tysięcy kilometrów przejechane żeby kupić kicz ? i to w takim historycznym miejscu ?????? 

Rozwiązanie problemu  zdobycia niecodziennych czarek do herbaty nie było takie trudne. Wchodząc do jednej z pracowni zauważyłem iż  na zapleczu leży mnóstwo " wybrakowanej "  ceramiki -  czyli jest szansa  znaleźć unikaty. Właściciele nie byli zadowoleni ze jakiś cudzoziemiec nie chce kupować ładnie opakowanych produktów tylko grzebie w bezwartościowych skorupach .  Wystarczyło kilka minut i znalazłem to co chciałem.  Teraz jestem w posiadaniu 2ch ciekawych czarek - 
 Pierwsza  źle wypalona zamiast koloru czarnego ma brązowy a wtopiony listek jest prawie niewidoczny.  Struktura glazury chropowata - jedyna w swoim rodzaju .


Druga prawie zwykła szablonowa  z tym ze listek podczas wypału złamał się i daje ciekawe efekty

. Takie skorupy nie trafiają na sprzedaż na pewno nie kupimy ich internecie  i żeby być w posiadaniu trzeba udać się miejsce ich produkcji. Tym razem nie były to wykonane pieczołowicie naczynia , ale jedyne w swoim rodzaju unikaty, nie docenionione poszły by na przemiał....

 Stary ośrodek ceramiczny  Jizhou (吉州窯 ) - jego  zwiedzanie zakończyło  się odejściem od głównych atrakcji skansenu  i obserwacjami życia codziennego mieszkańców -a   w końcu wkroczenie na obszar nieużytków- zarośli gdzie  w znalazłem kawałek naczynia ceramicznego.  Nie wiem czy ma on ponad tysiąc letnią historie ale będzie dobrze pasował do herbacianych kolekcji .

   Ceramika Jizhou  (吉州窯)


Aby poznać bogactwo kultury jaka powstała wokół herbaty mamy wiele miejsc które dobrze odwiedzić  szczególnie na Dalekim Wschodzie.

Komentarze

  1. Bardzo dobry to jest blog według mnie.Będę często wchodził na tego bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. No i jak tu odwiedzać takie miejsca? Masz nadzieję, że w kolebce kultury herbaty to co zobaczysz i czego doświadczysz jest autentyczne, a tu proszę klops jak w każdym innym miejscu na świecie. Szkoda tylko, że nie ma jeszcze wystarczających umiejętności i wiedzy, żeby móc samemu odróżniać kicz i tandetę od tego co wartościowe.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz