O -keiko czyli " Herbata uczy spokoju " 稽古



Japoński termin keiko ( 稽古 ) oznacza - praktykowanie ,trening..dotyczy to przede wszystkim    tradycyjnych sztuk w których występuje słowo "droga czyli DO ..(道 )"...Pomyślałem sobie że zrobię fotorelacje z ostanieniego  mojego  "keiko "  które odbyło sie 15stego kwietnia .
Opis tego co sie dzieje podczas spotkania jest dość trudny przekazania - szczególnie jeśli ma być w języku polskim. Tutaj potrzebne jest poetyckie  wnikliwe  przedstawienie ...
 W internecie szukałem jak  interpretowane  jest  słowo " keiko "  i  natknąłem się  na wspaniały artykuł  bardzo pasujący  do tego co chce przedstawiać.. Autorka MAGDALENA RYBAK - obrazowo ukazła zjawisko Chanoyu i to według doświadczeń  polskich adeptów sztuki Chanoyu. Profejonalizm przekazu  jaki znajdziemy
" Herbata uczy spokoju  "
warty jest przestawienia -  z całym szacunkiem dla autorki przedstawiam fragmenty opisu.
Wywiad  - napisany w lecie 2010 roku  cały czas  jest  aktualny -



 " Oglądamy kaligrafię zawieszoną na ścianie, kwiaty w wazonie, palenisko, kociołek i zasiadamy na macie. "



 " Gdy gospodarz słyszy ciszę, rozumie, że wszyscy nasycili się oglądaniem, i przynosi do pokoju ciasteczka. Bez słowa stawia je przed pierwszym gościem (najwyższym rangą), składa ukłon i wychodzi. "






"Na przykład używanie czarek do herbaty kieruje ku ceramice, a sztukę ceramiczną winduje bardzo wysoko. Nóżka czarki musi być odpowiedniej wysokości, żeby pozwoliła nam ułożyć wygodnie dłoń i pewnie trzymać. Środek musi być wyprofilowany, tak by powstało zagłębienie na resztki herbaty, które pozwoli nam zobaczyć jak najwięcej środka, a także by powstało miejsce na ucieranie herbaty. Herbata jest sumą takich drobiazgów."

"Wybierając miejsce, przedmioty, gości i formę, tworzymy przestrzeń, która się już nigdy nie powtórzy. Jeżeli z takim samym nastawieniem przychodzą nasi goście i tropią nasze ścieżki (dlaczego taka kaligrafia i taka łyżeczka bambusowa), dla nich to spotkanie też jest wyjątkowe. A jeżeli będzie to dla nich wspomnieniem na całe życie, pojawia się uczucie spełnienia, które utwierdza nas na tej drodze. "



"Uczymy się poprzez opanowanie formy, ale nie może być ona celem. To dopiero początek drogi. Forma ma pomóc w wyrażaniu siebie. Gdy wyjdziemy poza nią, otwiera się przed nami nieskończony, indywidualny świat."


桑小卓 kuwa kojoku




"Herbata łączy kimono, architekturę, kaligrafię, ceramikę, japońską lakę, materiały japońskie, przedmioty z bambusa, drewno, układanie kwiatów, znajomość pór roku i przebieg tradycyjnych świąt. Dzięki temu czuje się powiązanie z cyklem przyrody, tradycją i kulturą. Jest bardzo wiele rzeczy, które zaczynamy studiować dzięki herbacie. "





Należało by tutaj przedstawiać  opisywane  -   miejsce związane z cytowanymi tekstami  które znajdziemy w stolicy  Polski, a także tam można spotkać osoby które udzielały wypowiedzi-   http://urasenke.warszawa.pl/en/.

( Jeszcze raz zaznaczam ze autorem tekstu jest  Magdalena Rybak - i mam  nadzieję że nie będzie problemem iż kopia zrobiona jest bez  oficjalnej zgody..)

Komentarze