Wieczorem po 22giej pojawia się wiadomość w komunikatorze; Co robisz ? Wszystko w porządku? --- tu Seigo Kondo
Zaraz zaraz.. jak tu w Polsce mamy godzinę 22 to w Japonii powinna być 5 rano. Farmerzy wcześnie wstają to wiem...ale czy tak rano jest czas na pisanie wiadomości ? Zapytałem co teraz robi?
Odp: " Właśnie robię sobie małą przerwę zostało mi 2,5 godziny do zakończenia produkcji "
-czyli jesteś w trakcie całonocnej pracy przy obrabianiu liści herbaty. (???)
- "Tak" przychodzi potwierdzenie -"teraz jest sezon na Aki Bancha (秋冬 番 茶 jesienna bancha ) więc luzik praca do 15stu godzin" Luzik ? - bo słońce nie grzeje ( nie pali tak mocno), mniej godzin roboczych, a w ogóle jesienne herbaty są łatwiejsze w obróbce.
W kwietniu kiedy zaczynają się pierwsze zbiory herbat tzn. Ichiban-cha ( 一番茶 ) pracuje się co najmniej 17godzin ale często też więcej niż 18... Trzeba bardzo zwracać uwagę na proces produkcji.. tutaj potrzebne jest długoletnie doświadczenie tak aby z uzyskać najlepszą w smaku wiosenną herbatę. " To może być (albo jest )jest wyczerpujące ..".
Z tego co mi widomo właściciele małych i średnich plantacji herbaty maja cały rok pełen pracy.. Jedynie na odpoczynek mogą sobie pozwolić w lutym i wrześniu. I właśnie gdyby nie problemy związane z korona-wirusem to w tym roku gościli byśmy specjalistę od wyprodukowania herbat typu matcha - Seigo Kondo. Bardzo spodobało mu sie w Polsce - na pewno chce jeszcze przyjechać.. Pozdrawia wszystkich znajomych,,,
Trzeba mieć na uwadze jak ciężka jest praca farmera, dla laika jak ja zwiedzanie ogrodu herbacianego jest przyjemne a 2-3pobytu na u farmera jest bardzo ciekawe - Ale posiadanie ogrodu herbacianego - hodowla i produkcja herbaty w rodzinnym gospodarstwie to nie sielanka.
Popijam dziś matcha z ogrodu Kondo Seicha z wyrazem szacunku dla Seigo- jego zajęcia w tworzeniu wartościowej herbaty.
Komentarze
Prześlij komentarz