Parząc dzisiejszą bezimienną herbatę która powstaje z krzewów rosnących na na zapleczu tradycyjnego japońskiego ryokanu pojawią się przemyślenia jak rożne mamy herbaty jak niecodzienne możne być ich pochodzenie.
” Prosta semi- Bancha - z domowego ogrodu" jako herbata serwowana tylko dla gości, która nie trafia na rynek nie ma nawet nazwy. Niby nic szczególnego takie herbaty popijane są w niektórych wioskach w Wietamie czy Chinach gdzie robione są na "potrzeby domowe"a nie komercyjnie na sprzedaż.
Zairai - stare krzewy herbacianie - stanowia czesc ogrodu herbacianego.
Ta prosta bezimenna - podawana jest dla gości w super wyrafinowanym miejscu.
Ryokan Nagataki( 山荘 長多喜) to jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc w prefekturze Gifu – tradycyjny ryokan gdzie nie tylko nocuje się ale i doświadcza najwyższej jakości kulinariów kuchni japońskiej - cos na nasze europejskie warunki doświadczenie podobne do "przenocowania w arystokratycznym zamku- hotelu".
Wizyta w Nagataki była skierowana na doświadczenie herbaciane ale możne innym razem jeśli zebrać odpowiednie fundusze to wtwdy bedzie mozna i doświadczyć oryginalnych japońskich wibracji - tak jak para cesarska odwiedzając w 1957 roku.
A herbata? Hmmm.. trudna do określenia- ze względu na jakość, i prostotę smaku nie nadaje się do kwalifikowania jako wysokiej jakości.. Dlaczego " Semi-Bancha " - bo zrobiona jest z listków pierwszego zbioru ale obróka bez selekcji ani technik wykorzystujących dobrodziejstwa mlodych listków ..
I oto właśnie chodzi-tylko jedna w swoim rodzaju herbata - z własnego ogrodu, Smakowo przypomina herbaty z przed 80ciu laty kiedy nie było jeszcze tak rozwiniętego i wymagającego rynku.
Relikt z przeszlosci - idealnie pasujący do nastroju miejsca , potraw…. i nawet teraz w polskich ( woda z kranu ) warunkach parzenie tej herbaty to przyjemność- taka prosta bez przykładania bardzo wielkiej uwagi do techniki parzenia czy analizy składników chemicznych mających wpływ na smak.
Herbata obrabiana przez pana Ishikawa – właściciela Ishikawa Seicha ( 石川製茶) jedynego komercjalnego ogrodu herbaty w okolicach Nagatsugawa – Gifu.
Parzenie w ok 90 C. - smak po miedzy- sencha a bancha..kolor zoltawy- da sie odczuc sile naparu jak w asamushi sencha ..jednoczesnie - aromat bliski bancha
『夜がらす山荘 長多喜』
Komentarze
Prześlij komentarz