Czasami czytanie blogów herbacianych inspiruje do zrewidowania doświadczen i uzupełnienia notatek herbacianych a także do przygotowania dawno nie parzonego czaju. Tak jest właśnie po przeczytaniu "Herbata kontra COVID-19" - w blogu "Chádào - Anton o herbacie .Blog osobisty."to - dosyć poważane naukowe teksty – tak że trudno się wgłębić bez odpowiego nastawienia . W "Herbata kontra COVID-19" Anton opisuje herbatę ...która zawiera spore ilości selenu . Opis jest bardzo akademicki –trzeba się przygotować na zapoznanie się z wieloma terminami które używają specjaliści zajmujący się badaniami wpływu herbaty na przeciwdziałanie rozwoju wirusów. A dokładniej selenu który znajdziemy w herbacie Ēnshī yùlù( 恩施玉露 )z prowincji Hubei. I to mnie zaciekawiło bo jakieś mniej więcej 15 lat temu wielkim przebojem " dostarczycielem selenu" była herbata Zǐyáng máojiān (紫陽毛尖) z prowincji Shaanxi(陕西省). Pokrywano w tej herbacie wiele nadziei.
Selen z miał uzdrawiać , spodziewano się nowych zdrowotnych efektów. Nie wiem dlaczego ale jakoś obecnie nie ma wiadomości leczniczej o Zǐyáng máojiān (紫陽毛尖). Teraz na celowniku jest Ēnshī yùlù 恩施玉露 i być może coś pozytywnego pojawi się ? Zobaczymy.
Przypadkowo Zǐyáng máojiān (紫陽毛尖) - w swoim zapisie ideogramami posiada " 紫 -Zǐ" – czyli ”kolor purpurowy ” tak samo jak kilka wpisów wcześniej Anton przedstawiał herbaty Zǐ Yá (紫芽). Tzn. "Purpurowa herbata" >> we wpisie : " Antocyjany. Zǐ Yá, Zǐ Juān i Zi Jian."
”Zǐ Yá (紫芽) - "purpurowe pąki" nie oznacza żadnej konkretnej odmiany, ale jest zwykle zbiorową nazwą dla wszystkich odmian purpurowej herbaty. ” Tutaj opisywane sa herbaty z prow. Yunnan.
Ciekawe że
Dodatkowo poza " purpurowymi herbatami z Chin” - podobne odmiany znajdziemy w Japonii i na Tajwanie.
Zǐ yá shānchá 紫芽山茶 -Purpurowa herbata z Tajwanu .
Przydało by się tutaj wspomnieć o japońskiej purpurowej odmianie :
---サンルージュ(Saint Rouge) której smak staje się podobno : rewelacyjny w drinkach alkoholowych.” (Niestety ograniczone osobiste doświadczenia nie aż tak powalające.) Ale to zdrowotne ma Antocyjany Antocyjany Antocyjany.
> CZY tajwańskiej : Zǐ yá shānchá(紫芽山茶 ) którą skrótowo opisze>> to będzie dopełnienie uzupełnienie wpisu o herbatach z Sun Moon Lake – Yuchi na Tajwanie.
Tutaj :
Herbaty 100% oksydowane z okolic jeziora Sun Moon Lake -Yuchi - Nantou Tajwan.
Nie ma 100% pewności od kiedy wegetuje krzew Zǐ yá shānchá-jedni określają ze jest to pierwotny dziko rosnący krzew, panuje też inna opinia że jest to odmiana „ samosiejka” - czyli „hybryda wyrosła” z nasion bez kontroli farmerów. Tutaj można użyć tej samej definicji - jak w przypadku ”Zǐ Yá (紫芽) - "purpurowe pąki" z prowincji Yunnan- czyli Yěshēng chá (野生茶) – "dziko rosnąca herbata" .
Parzenie w temp. powyżej 95 ℃ (blisko wrzątku)
Smak jest bardziej delikatny bez intensywnego aromatu jak np. RUBY BLACK (No.18 HongYu 紅玉 - chyba najbardziej popularnej herbaty z okolic jeziora Sun-Moon.)
Zǐ yá shānchá -to raczej ciekawostka herbaciana - być może ma swoich fanów ale jest to napar bardziej do ukaznia innego smaku niż do delektowania się.
Zakupiona w maju 2019 r. okolice jezaora Sun Moon lake - ogrody 達摩有機紅茶莊園 ( Tajwan)
Komentarze
Prześlij komentarz