Pijemy herbatę ? Czy smakujemy napar parzonych listków ?
Picie herbaty (喝 茶)
Patrzę na chińskie czajniki – a rozmiary są ich duże.. To naczynia do picia herbaty a nie przygotowania ze względu na kosztowanie naparu.. Takie wielkie imbryki znajdziemy w bardziej eleganckich restauracjach. Parzy się, nie tylko liście herbaciane ale i np. inne rośliny -jak , prażone ziarno jęczmienia, kwiaty chryzantem, mieszanki ziołowe..
Nikt w takich wielkich naczyniach nie będzie raczej przygotowywał cennej herbaty –takiej która wymaga pracochłonnego parzenia, kontrolowania temperatury , ilości wody w stosunku do suszu. Parzenie bez śledzenia kolejnych zaparzeń ,dowiadywania się szczególności herbaty o jej niuansach jej wytwarzania i pochodzenia. Nie jestem pewien czy taki podział pasuje do zachodniego przygotowania dobrej herbaty? – nie bardzo (?) Europejskie tradycyjne parzenie wymaga odpowiedniego zestawu do parzenia. Do uroczystej herbaty przygotowuje się określone słodkie dodatki itp. itd. Brytyjski zwyczaj herbaty o five o'clock - jest czymś więcej niż samo picie zaparzonych listków. Po mimo wielkich rozmiarów naczyń do herbaty nie nazwiemy tego tylko piciem naparu. - drugiej strony czy jest to smakowanie herbaty ? Nie wiem także jak określić kto jest koneserem herbaty - w zachodnim tłumaczeniu….możne kolekcjoner znawca rożnych herbat – tych z wyższej półki ? Czasy się zmieniają więc trudno raczej znaleźć europejskie tradycje parzenia dobrych wyselekcjonowanych herbat.
Z obserwacji ceramiki z PRL - wygląda na to iż mogły być to wysokiej jakości naczynia do parzenia herbat ( porcelanowe zestawy ) a nie tylko szklanki do których przelewano esencję z małego czajniczka ( esencja mogła być kilkudniowa ) /// A i obecnie odwiedzając sklepy z tradycyjną porcelaną znajdziemy eleganckie salonowe artystyczne naczynia do herbat. Zastanawia czy herbatniki - to ciastka wiązane z przygotowaniem herbaty ( ?) to sugeruje nazwa.
Smakowanie herbaty (品茶)
Smakowanie - w naszych czasach chodzi o styl przygotowania małych naczyniach – inspirowanych technikami parzenia z południowo- wschodnich Chin (Guangdong, Fujian) - tajwańskimi stylami parzenia gdzie wykorzystuje się sztuki piękne? Na pewno na Zachodzie jeśli używa się naczyń o małej pojemności - takie nie spotykane w naszych rodzinnych tradycjach to na pewno możemy powiedzieć o ruchu herbaciarzy.. O smakowaniu bo o rytuałach chyba nie., traktowaniu herbaty więcej niż tylko picie. Niszowe? Czy to rozwijający się ruch ? Przyszłość pokaże.
Komentarze
Prześlij komentarz