越陳越香
Yuè chényuèxiāng shì pǔ'ěr chá 越陳越香 越陳越香 - puerh prasowany .
Jednak to właśnie to „im bardziej starzeje się, tym bardziej pachnie” stało się obecnie najbardziej kontrowersyjnym „przedmiotem” herbaty Pu'er. .
Mija Księżycowy Nowy ROK – ograniczenia spowodowane przez pandemie trwają – a za oknem mróz czyli jest czas na spokojne kontemplacyjnie picie herbaty. Przynajmniej tak było w planach no ale jak ma się pu-era o nazwie Yuechen Yuexiang- shu .. to nasuwa się wiele do ogarnięcia .. Tu potrzeba określenia co się pije, czym się delektuje. Jak wiadomo herbaty w których powstawaniu biorą udział drobnoustroje nazywa się je CIEMNYMI. ( inaczej post -fermentowanymi) - tak nazwali je Chińczycy w języku angielskim czyli DARK TEA żeby odróżnić od czarnych i czerwonych. .Ale jak można zaobserwować dla niektórych jest to trudne do zrozumienia i zaakceptowania Chyba tak jak kiedyś w Europie uważano herbata zielona powstaje z krzewu Thea viridis a czarna z innego o nazwie Thea bohea. Czasy się zmieniają i klaruje się terminologia oparta na faktach oraz mamy coraz większą wiedzę herbacianą. W Polsce ten” problem chaosu w nazewnictwie herbacianym jest zauważalny i bardzo przyjemnie się czyta np.
https://eherbata.pl/blog/rzecz-o-herbacie-czerwonej-273.html
- to wspiera i daje spokój , działają poważnie zainteresowane osoby które rozumieją, są obyte z herbacianymi zagadnieniami.
Wracając do głównego tematu czyli odkrywania „ puerowych zawiłości” . Tu na początek przerażające obliczenia które ukazują ze raczej do końca życia nie da się poznać smaku większości pu-erowych produkcji. O co chodzi ? O normy geograficzne ustalone przez rząd chiński ( GB/T 22111-2008 ) które zezwalają na używanie nazwy PU ERH w 638 miejscach w prowincji Yunnan. I teraz jeśli w tych miejscach zrobi się się herbatę sheng ( surową) oraz shu ( gotowaną) no to mamy 1376 herbat a jeśli będzie to prasowa i nie prasowana to następne 1376…...a – potem jeśli uwzględnimy - lata leżakowania to mamy następne tysiące i tak w nieskończoność. Nie wspominam tu o podrabianych i autentycznych starych kolekcjonerskich pu-erh. itd..itp .
Parzenie:
Temperatura – bliska prawie 100C – w rozgrzanym czajniczku do shu-puerow. Pierwsze kilkusekundowe zlanie w celach „ oczyszczenia ( i żeby prasowane listki wchłonęły wodę) 1 minuta – oczekiwania – pojawia się fasolowo – groszkowy aromat - ciemny kolor
No i.. ten dzisiejszy : YueChen 越陳 YueXiang- 越香 shu -puerh który jest jeszcze innym przykładem herbaty w postaci mieszanki inaczej – miksem listków z rożnych wyselekcjonowanych okolic herbacianych . Jest bardzo pieczołowicie wyprodukowany pod okiem doświadczonego specjalisty „od uzyskania najlepszej jakości dzięki leżakowaniu.. „Yue Chen” to pojęcie czasu, a „Yue Xiang” to pojęcie jakości. Metoda postarzenia herbaty Pu'erh jest ostatnim procesem przetwarzania herbaty ciemnej i jest kluczem do poprawy czy uzyskania super jakości .
„ Jak pisałem ostatnio pu-erhy dostałem od znajomego kształcącego się na mistrza performera herbacianego i jednocześnie sommeliera chińskiej herbaty - człowieka który zdając coraz bardziej zaawansowane egzaminy ma dostęp do herbat które są materiałem do studiów w kontrolowanych przez państwo placówkach herbacianych. Dzięki takiej nauce i doświadczeniu otrzymuje się certyfikaty zatwierdzone przez ministerstwo zatrudnienia.. - inaczej witamy w świecie chińskiej edukacji herbacianej.
Przygotowanie - z jednej strony stres żeby nie zepsuć parzenia cennej herbaty - z drugiej strony spokój ducha że na prawdę trudno zniweczyć parzenie CIEMNYCH herbat.
Yuè chényuèxiāng shì pǔ'ěr chá 越陳越香 越陳越香
Komentarze
Prześlij komentarz