Nie pasjonuje się oglądaniem filmów ale czasami ,szczególnie w naszej pandemicznej rzeczywistości jest dużo czasu, jest wiele możliwości dotarcia do rożnych produkcji – więc tak jak nigdy przedtem oglądam. Dobrze że jest możliwość takiego wyboru. Bo tak można wyszukać coś co interesuje albo będzie pomocne w poznawaniu tematów które lubimy – w tym herbaciane, i nie tyko.
Polska sztuka użytkowa z lat 60 / 70 - bardzo ciekawa materia- w filmach z tamtych lat możemy zaobserwować życie codzienne tak jak chcieli pokazać nam reżyserzy. I oczywiście sprawy parzenia herbaty – pojawiają się. Niby drugoplanowe ale istotne – odgrywają pewna rolę.
Dwa filmy i różnorodne sceny gdzie pojawia się parzenie herbaty. W komedii „ Lekarstwo na miłość” są to tylko scenki przedstawiające parzenie , picie herbaty. W psychologicznym „ Beata „ znajdziemy ukryty „ wątek herbaciany „ - prawdopodobnie przypadkowo jest jedyny polski film gdzie znajdziemy „role parzenia herbaty” - jako coś więcej niż używki.
Co maja te filmy wspólnego ? można dowiedzieć się ?
-Herbate przygotowywano w kuchni i zaparzoną przynoszono na stolik , do pokoju gdzie dodawano cukru.
-Herbata -esencja była przygotowywana w czajniczku przelewana do szklanek gdzie dolewano wrzątku.
-?--Nie ma twz.koszyczków czyli trzymadełek które były jednak popularne.
Inne uwagi:
-wszyscy tam palą paierosy jak smoki....
- telefonowanie było bardzo popularne..( koszt rozmowy z budki telefonicznej 50 groszy)
- czsami zasakajujacy dizajn...
FILMWEB
Lekarstwo na miłość
Komedia kryminalna z udziałem dwóch pań, groźnej szajki oszustów i przystojnego oficera Milicji Obywatelskiej. Węzeł akcji tworzą niemożliwie poplątane połączenia telefoniczne, które prowadzą do śmieszno-strasznych nieporozumień. Dziewczyny są śliczne, bandyci poczciwi, a film niezwykle sympatyczny
Kalina Jędrusik parzy herbatę w stylu prl-owskim
pojawia się przygoowanie herbaty – z czajnika - Joanna przelewa esencje do szklanki potem zalewnej wrzątkiem . ( Ten czajniczek to bardzo ciekawy przedmiot wymagający oddzielnego opisu.)
W fimie jest kilka scen gdzie Joanna pije herbate z nieznajomym albo koleżanką. Ciekawe lata 60te.. ubiory , bary kawowe.. itp..
https://www.facebook.com/share/r/1ApzSzQzFC/
Beata (1964)
Historia zbuntowanej, wrażliwej nastolatki, która nie zgadza się na zakłamanie i fałsz świata dorosłych. Porzuca spokojny i dostatni dom oraz szkołę, w której nie miała żadnych kłopotów. Jej postawy nie rozumie i nie stara się zrozumieć nikt oprócz zakochanego w niej kolegi z klasy. Rolę zbuntowanej dziewczyny zagrała jedna z najpopularniejszych gwiazd lat 60., pokoleniowy symbol – Pola Raksa, która na lata rozkochała w sobie męską część widowni. ( 24 letnia Pola Raksa - gra 16letnią uczennice )
FILMWEB https://kinopolska.pl/film/beata/
Zakochany w Beacie szkolny kolega ( ksywa Ramzes ) zna 7 sposobów parzenia herbaty !!!
I to jest klucz do calej historii w filmie. Parzenie herbaty pojawia sie w kilku momentach gdzie te 7 sposobów - ma przekaz filozoficzny a nie praktyczny.
Beata -parzy herbate w kuchni przesypujac fusy do malego czajniczka ustwaionego na wielkim czajniku. Scena po nieudanym molestwaniu przez bawidamka kolegi Matadora -który określił siebie jako „ praktyk „ w przeciwieństwie do Ramzesa który jest rzekomo jest” teoretykiem encyklopedystą”
W końcowych
scenach filmu okazuje z się
jest inaczej.. i tu także
pojawia się herbata.
Dwa - ostanie dialogi tu działa
Moc HERBATY.
To można zobaczyć w tym linku : https://www.facebook.com/watch/?v=459772701519594
Polskie wzornictwo i herbata– w latach PRL – co ciekawy temat do którego szukam materiałów.
Filmy te można obejrzeć na https://www.ipla.tv/
czasmi na youtube.
Komentarze
Prześlij komentarz