Herbata Assam
Assam 阿薩姆
Ciekawy przypadek – w posiadaniu są 2 assamy – jeden to herbata Assam –ostatnio zakupiona w polskim sklepie - zielarni a drugi to Assam z Tajwanu. Czy te herbaty maja wiele wspólnego ze sobą czy też nie ?
Można to sprawdzić poprzez porównanie smaku parzonych naparów .
O herbacie Assam – zakupionej w zielarni wiem bardzo mało Pani właścicielka sklepu ma dosatawy z „ hurtowni „ która oferuje czyste herbaty- nie aromatyzowane oraz wiele aromatyzowanych mieszanek - prawdopodobnie wszystko sprowadzane z Niemiec. Absolutnie żadnych informacji o miejscu uprawy , jakości itd.
Wizualnie listki drobne pokruszone - raczej nie mamy do czynienia z koneserskim produktem. Choć dla nie wybrednego konsumenta może być naparem do codziennego popijania.
Assam z Tajwanu to herbata z Tea Research and Extension Station (Stacja badawczo-rozwojowa herbaty (TRES行政院農業委員會茶業改良場 ). ) z oddziału w Yuchi( 魚池分場) którego środowisko charakteryzuje się : gleba o odczynie pH od 5,0 do 6,0, średnia roczna temperatura 22,5 ℃., Opady 2182,9 mm, a średnia wilgotność względna 85%. Posiada optymalny mikroklimat dla rozwoju Camellia sinensis var.assamica . Tę odmianę na Tajwan sprowadzono w celu produkcji herbaty 100% oksydowanej ( czarnej po chinsku czerwonej). Z Indii przywieźli Japończycy na początku ubiegłego wieku . Hodowla krzewów sprowadzonych z Assamu ma już ponad 100lat .
Wizualnie
– Assam ( Indie) z Zielarni - pokruszone male liski – obróbka maszynowa.
_ Assam z Yuchi ( Taiwan) -duże skręcone liście – liście zachowują cały kształt > obróbka pracochłonna.
Parzenie ( pierwsze) - ok 1minuta w temperaturze powyżej 95℃
Assam z Zielarni -średnio intensywny smak - aromat umiarkowany.
Assam Yuchi - smak trochę bardziej intensywny niż pierwszy , bardzo mocny aromat ( olejki eteryczne)
Z jdenej strony trudno znaleźć wiele wspólnego ale z drugiej maja podobne charakterystyki coś typowego dla - Camellia sinensis var.assamica- charakterystyczny gorzki smak.
Drugie parzenie – ok 1minuta.. pierwsza traci moc , druga dostarcza dobrego pełnowartościowego naparu..
Trzecie parzenie 2minuty – pierwsza prawie bez smaku tylko lekka goryczka - druga także mniej intensywna i także pojawia się podobna goryczka. Tutaj da się odnaleźć wspólne zbieżności smakowe.
Nie do końca przekonany i zadowolony z efektów parzenia postanowiłem zrobić powtórkę ….
Dodatkowe - parzenie herbat Assam – z trzecią – Assam TGFOP1 – Keyhung – którą można zakupić w Herbaty Czas ( Ludna 3A Warszawa ) - To herbata z dokładnym opisem jakościowym - wyprodukowana w KEYHUNG Tea Estate.
Obserwacje 3ch Assamów po 3ch parzeniach daje bardziej satysfakcjonujący obraz czym jest herbata Assam - czyli inaczej ta sama nazwa ta sama roślina (Camellia sinensis var.assamica) w 3ch odlsłonach tak samo obrobione liski na 100% oksydowaną - czarną ( hong cha po chińsku) i trudno ocenić czy ma więcej podobieństw czy różnic... Oczywiste różnice polegające na jakości obróbki lisci : -ta z zielarni najtańsza ma drobne listki – trochę zwietrzała.. posiadała najmniej smaku i aromatu. Odpowiednia do miejsca sprzedaży- sklepu zielarskiego.
-Yuchi- Assam- to wytwarzany z pieczołowitością – jako wizytówka stacji badawczej.. gdzie można odnaleźć tajwańskie zmodyfikowane metody produkcji.
Yuchi- Assam
-KEYHUNG Tea Estate – suche listki podobne do Assamu z zielarni , jednakże po zaparzeniu dostarczyły mocnego intensywnego w smaku i aromacie naparu.
KEYHUNG
Nie wchodzimy na teren bardziej finezyjnych podziałów które mogą wystąpić na terenie upraw indyjskiego stanu Assam
...obszar dla specjalistów sommelierów którzy specjalizują się w „assamach „ - potrafią odróżnić z jakiej Tea Estate pochodzi dany zbiór.
Jak widać wszystkie 3 napary posiadają podobny kolor.. wszystkie trzy maja goryczkę charakterystyczną tego typu herbaty. Dodanie Assam KEYHUNG bardzo wzbogaciło testowanie i poznawanie smaku.
Komentarze
Prześlij komentarz