Skrzyneczka na sprzęt dla przygotowania herbaty. Kiyoku 器局 - Sencha-do (煎茶道)

Czasami słyszy się określenia -„ ceremonia herbaciana „ - albo ” rytuały herbaciane” - takie akcje są mi dalekie. Bardziej interesuje mnie SZTUKA HERBATY albo jeszcze lepiej „Poznawanie HARMONII i RADOŚCI którą dostarcza HERBATA” - odkrywanie niezliczonych możliwości spędzenia czasu z herbatą tak aby nauczała, służyła zdrowiu, dawała radość życia. Obserwacje jak traktowano i nadal traktuje się herbatę wiele mogą zaoferować.

Możliwości doświadczenia i praktykowania kilkusetletnich tradycji poznawania  herbaty jako czegoś więcej niż tylko napoju bardzo wzbogacają, pobudzają do kreatywności, wyczulają na czas i otoczenie w którym się znajdujemy.


器局茶具配置之図 - Grafika ukazująca umieszczenie – herbacianego sprzętu Kikyoku  Podrecznik  Sencha-do z 1904roku

Dzięki możliwości uczestniczenia na spotkaniach herbacianych prowadzonych przez nauczycieli tradycji Sencha -do ( jest kilka stylów) doświadczyłem wielu ciekawych te-mae ( 手前 ) czyli przygotowań parzenia herbaty w rożnych warunkach ( otoczeniu ) z rożnymi typami herbat ( gyokuro ,sencha ,bancha) oraz wielorakimi sprzętami. Nie była to ceremonia ani rytuał – raczej wspólne kosztowanie dobrej herbaty przygotowanej przez gospodarza.  


W pierwszych dniach kwietnia ( 2021r.) – niepisanego "nowego roku "- to okazja do zrobienia porządków, nowych postanowień itp. Jeśli chodzi o porządki to właśnie trzeba odkurzyć, poużywać KIKYOKU ( 器局 po polsku czyta się kikjoku) - dosłownym znaczeniu  możemy przetłumaczyć to jako                  „ Komnata herbaciana” a w praktyce znaczy to przenośna skrzyneczka z utensyliami herbacianymi.

Tego typu przedmiot używany jest tylko w pomieszczeniu,  jeśli parzymy herbaty w plenerze wtedy używamy plecionego przenośnego kuferka (który nosi inną  nazwę). Niuanse co do sprzętów w których przenosi się naczynia herbaciane są zawsze opisywane -  przestawiane z wytłumaczeniem dlaczego w jednych warunkach używa takie przedmioty a nie inne. Wszystko ma ma swoje logiczne wytłumaczenie - na nasze warunki można to przedstawić tak-- „ w innym obuwiu chodzimy  na wyprawę w skaliste góry a innym na piaszczystą plażę „  " im ktoś bardziej pasjonuje się żeglarstwem, wyprawami w góry - tym bardziej zdobywa doświadczenie tym bardziej orientuje się w sprzętach które nie dla laików są nieznane".. W taki sposób można tłumaczyć dlaczego herbatę gyokuro parzy się w innych naczyniach niż herbatę bancha.  


Co do przenośnej skrzyneczki KIKYOKU ( 器局 ) to służy ona do przygotowania herbaty w dowolnym miejscu pomieszczenia. Taki styl parzenia jest pewnego rodzaju rozrywką – urozmaiceniem spotkania herbacianego .. Umieszczone w skrzyneczce utensylia są nie widoczne dla gości  to jest .niespodzianka. „prawie tak jak puszka Pandory „ nie wiemy  -co jest w środku? Co zobaczymy ?     A- najczęściej są odpowiednio dobrane naczynia przez gospodarza nie tylko do rodzaju herbaty ale ale przedmioty które są interesujące lub o wysokiej wartości artystycznej. Takie spotkanie daje wiele dużo przyjemności i zadowolenia kiedy przed otwarciem "Kikyoku" nie widzimy herbacianej ceramiki - itp.Ta skrzyneczka ma ponad 110 lat.. Laka wypłowiała , jest trochę obdrapana,.  Ręcznie malowany wzór przedstawia sosnowe igły oraz szyszki, dodatkowo są tez kwiaty śliwy - to motyw okazujący dwa przeciwstawienia – „przelotność kwiatu śliwy - oraz „ stałość wiecznie zielonej sosny.„ Interpretowanie tego motywu dekoracyjnego jest wielorakie - Np. mieć stateczność  i elegancję jak sosna ale także cieszyć się przelotnym przemijającym pięknem którym są kwitnące śliwy wiosną. 

    


Są rożne rodzaje rodzaje i typy   Kikyoku – od bogato inkrustowanych masą perłową do prostych w kształtach surowych w dekoracji skrzyneczek. Zauważymy różnice między sprzętem do noszenia naczyń herbacianych w które używamy w plenerze ( pod chmurką na świeżym powietrzu ) a tymi które używamy w pomieszczeniu. Jeśli delektujemy się w naturalnym otoczeniu to sprzęty harmonijnie powinny być wkomponowane do otocznia, nie powinny  zwracać uwagi wręcz pobudzać do zadowalania z otaczającej przyrody– to jeśli chodzi o funkcje  wizualne– czyli żeby zmysłów wzorku nie zakłócał  nie harmonijny sprzęt  . Jeśli chodzi o sprawy fizyczne -" materialne" –to powinny być  to lekkie sprzęty , najlepiej  typu  kufere z plecionki który zniszczy się tak łatwo w podroży.


Sprzęty które używamy w pomieszczeniu powinny wprowadzać klimatyczny nastrój dla spotkania herbacianego. Gospodarz przygotowujący powinien przedstawić historię naczyń , techniki produkcji i detale związane z prezentowanymi utensyliami oraz  oczywiście z herbatę  która powinna być zaparzona najlepszy sposób.


Komentarze