天下人Herbata Shoguna Tokugawa - Honyama Ashikubo ( 本山 足久保)


Na zakończenie maja 2021 roku - herbata shincha z Shizuoka - która posiada bogatą oprawę historyczną - a jeśli chodzi o smak to zdecydowanie dla osób które lubią mocne  gorzkie  napary.  

Tenkabito (天下人)- słowo używane w starożytności  pochodzące  z chińskiego   które oznacza wybitnego władcę -wodza - geniusza - "pierwszego pod niebiosami człowieka" i tak wlanie określano shoguna  Tokugawa. Jakie miał zasługi  oraz wpływ na historie  Japonia wymagało by bardzo obszernego wpisu. Po burzliwych wydarzeniach w których  brał udział Ieasu Tokugawa nastąpił  okres Edo ( 1603 -1867 ) który zjednoczył Japonię - i był to okres w miarę spokojnego rozwoju kraju , także dobre czasy dla rozwoju zwyczajów  herbacianych.

Z regionu Ashikubo - w prefekturze Shizuoka - pochodzi herbata którą preferował upodobał sobie  shogun Tokugawa Ieasu - ten fakt historyczny wykorzystywany jest w naszych czasach jako promocja  herbat z Ashikubo. Trudno powiedzieć na ile podobna jest herbata herbata współczesna  do tej  jaką  pił Tokugawa -ale na pewno bogaty w gorycz smak wyróżnia herbatę Honyama od innych. Ważny i ciekawy fakt o Ashikubo jest to ze właśnie tutaj  powstały pierwsze ogrody herbaciane w prefekturze która obecnie  nazywa się Shizuoka.



Listki dokładnie wyselekcjonowane i obrobione jak opisuje producent  Kojima cha ten ( 小島茶店)

Bogaty aromat herbaty z gór i dobrze zbalansowany smak są  wynikiem mikroklimatu okolic Ashikubo  . Honyama-cha powstaje wokół rzek Abe i Warashina. 

Jest to herbata dla osób które lubią czekoladę  w której  kakao stanowi  ponad 80% .  Gorzka z rozbudowanym  smakiem gdzie da się odczuć tzw..  „body" czyli bogaty  "skoncentrowany bukiet smaków” -  Zdecydowanie jest to herbata to kosztowania  na specjalna okazje  - wtedy kiedy jest potrzeba czegoś  mocniejszego. 


Doświadczenia z temperaturą  parzenia  wskazują iż   ok 70℃ jest  optymalna – a możne być nawet trochę wyższa.. nie działają tutaj mechanizmy jak np. przy gyokuro gdzie dzięki  niskiej temperaturze  uzyskujemy smak z wyczuwalnym umami oraz słodyczą .   Honayama -cha (本山)  powinna być gorzka  ale bogata w smaku.

Do parzenia herbaty użyłem czajniczka tokoname wykonanego przez  Sō Yamada  (山田 想) wnuka sławnego  garncarza – mistrza Jouzan  Yamada  ( 山田常山) - który otrzymał  najwyższy tytuł  państwowy jaki może otrzymać artysta  Narodowego Twórcy Kultury (人間国宝) .  Yamada Jouzan  nie był właściwie artystą  tylko rzemieślnikiem , jego poświęcenie się pracy kreatywność,  technika tocznia była tak dobra iż zwracała uwagę krytyków tak jego czajniki można było kupić tylko na zamówienie. 

To dzisiejsze parzenie Honyama cha  w czajniku tokoname  - to przykład jak herbata przeradza  się w coś więcej , w doświadczenie doboru a naczynia  do herbaty, a potem  smakowaniem gorzkiego naparu itp.  

Ciesz się orzeźwiającym i łagodnym smakiem oraz eleganckim delikatnym aromatem

Komentarze