Korai -chawan ( 高麗 茶碗) relaks przy herbacie matcha


Dobrze jest przygotować herbatę w naczyniu którego długo się nie używało. Tak właśnie jest z  dzisiejszym chawanen`em – to replika koreańskiego celadonu wykonana w pracowni ceramicznej zajmującej się eksperymentami nad odtwarzaniem dawnych technik garncarskich.



Jak widać po kolor jest oliwkowy szaro-zielony – co odróżnia od typowych pamiątkarskich wyrobów o jasnozielonym  kolorze.

Elementy ozdobne wykonane są techniką ( 象嵌)( jap.- zougan kor.- sanggam ) - powielają klasyczne tematy wizerunki żurawia , chmury oraz chryzantemy. Dzisiejsze przygotowanie herbaty matcha łączy się ze wspomnieniami  pobytu w pracowni – rozmowami na temat technik garncarskich.

 Tak na prawdę celadony powstały o wiele wcześniej niż preferowane przez mistrzów Chanoyu miseczki – Ido-chawan . Odkrycie niezwykłego uroku ceramiki nastąpiło po w czasach działalności mistrza Seno Rikyu( (千利休 (1522 – 1591) ) - w czasach  wyklarowania sie wabi cha -.

Mamy koniec maja powinno być ciepło więc chawan o o takim szerokim kształcie powinien być dobrze służyć.....niestety .  zimna majowa  pooda :(


Używanie takich naczyń klika razy w roku dostarcza nie tylko przyjemności także pomaga w powtórce z herbacianych zagadnień , sprawdzeniu czy są może jakieś nowe ciekawe źródła na tematy związane z ceramiką herbacianą itp.

Herbata matcha – pochodzi od znajomego farmera – i jest to  raczej niecodzienne żeby być w posiadaniu matcha – prosto z ogrodu herbacianego i obrobionej w tym przez tą samą osobę. To może być uważane za unikat. W fachowym słownictwie jest to” single origin tea „ - ale nigdy nie słyszałem o matcha. W tej kategorii. Matcha zazwyczaj trafia od farmera do firmy która skupuje od wielu producentów obrabia ją dodatkowo tworząc swoje produkty firmowe – czyli wiele jakości od kulinarnej , do picia usu-cha  do koi -cha twz. ceremonialnej.

Z wiadomości jakie do mnie dochodzą udało się nawiązać kontakt z farmerem S. K i będzie można zaopatrzyć się  w jedyne w swoim rodzaju  matcha -w Herbaty Czas – sklepiku znajdującym się na ul. Ludna w Warszawie. 

Takie akcje robienia czegoś alternatywnego , nie codziennego i jednocześnie dostarczającego czegoś prosto od osoby która to wytwarza jest ciekawe i  przyjazne. Wielkim benefitem jest możliwość bezpośredniej informacji od profesjonalisty a nie spisywania wiadomości z Internetu.


Komentarze