Genmaicha ( 玄米茶 )-- historia ; jej początki- sklep Horaido ( 蓬莱堂 ) w Kioto   

 


Genmai cha (玄米茶 ) – co o niej wiemy ? Gdzie się znajduje pierwszy sklep w którym zaczęto sprzedawać ten rodzaj herbaty ?  Tę  historię najlepiej prześledzić w Kioto.



Sklep z herbatą Horaido ( 蓬莱堂)oficjalnie  jako firmę zarejestrowano od 1803 roku czyli trochę ponad 200lat temu - to tak średnio jak dawną stolicę Kioto. Pamiętajmy że przedsiębiorstwa  (sklepy) które działają od 400-300 lat w Japonii nie są rzadkością. Jest jeden ważny powód sprawia że warto wybrać się tam na zakupy. W herbacianym światku poszukiwaczy ciekawostek Horaido znany jest z tego ze właśnie tam zaczęto sprzedawać herbatę genmaicha. (玄米茶 ). -tak to właśnie ta :- herbata zmieszana z prażonym ryżem. Obecnie znana i  produkowana jest także poza Japonią – mamy wersje koreańskie, chińskie i wietnamskie.


Tradycje mieszania listków herbaty z innymi dodatkami są bardzo stare choćby sławna zupa herbaciana z czasów dynastii Tang (618r.-907r. ) gdzie czcigodny  mistrz Lu  Yu w „Księdze herbaty „ odradzdodawania zbyt wielu składników( mniej soli , mniej cebuli itd.) 

 W naszych czasach  najbardziej znane i popularne są „herbaty kwiatowe „ jak np. chińska jaśminowa czy wietnamska lotosowa .( O sztucznie aromatyzowanych nie wspominam bo to inna kategoria)   W Japonii nie powstały herbaty o kwiatowych aromatach..podejście było mniej „ poetyckie „ raczej praktyczne. Tu bardziej chodzi o wprowadzenie herbaty dla skomponowania ciekawego smaku.  Najlepszym przykładem jest potrawa ochazuke czyli - proste danie ( na szybko ) gdzie naparem herbacianym zalewa się gotowany r z innymi dodatkami ( jeśli poszukać w google to na pewno są przepisy jak to zrobić) .

    


Ramen - pomidorowy z serem – tu się pokazuje przypadkowo- tak żeby pokazać jak tworzy się kuchnia fusion.. i będzie to takie lekkie wprowadzenie w kulinarne tematy.


 W czasach kształtowania się nowych trendów kulinarnych na przełomie okresu Taisho (1912r.-1926r. ) oraz Showa (1926r.-1989r. ) powstawało wiele innowacyjnych produktów. To co było kiedyś przygotowywane w domowych warunkach zaczęto sprzedawać jako towar. Według badaczy kultury żywienia geneza powstania herbaty genmaichato wypadkowa preferowania dwóch smaków – prażonego ryżu oraz herbaty.

 


Prażony ryż - od wieków był znany i spożywany na Dalekim Wschodzie. W obecnie Korei zauważymy że „przypalony ryż” stał się produktem który trafia na półki sklepowe - coś jak w Polsce możemy kupić - grzanki . W Korei „przypalony ryż ” czyli nurungji (누룽지 : po jap. okoge お焦げ) jest bardzo popularny i robi się z niego napój Sungyung ( 숭늉 ) - (należy ugotować nurungji i to wszystko) Co ciekawe wielu Koreańczyków starszego pokolenia pamiętających czasy przed „cudem gospodarczym „ wspomina mówi iż picie wody z przypalonym ryżem było powszechne. Herbata w tamtych czasach była dostępna tylko dla bardzo małej grupy społeczeństwa.

Wracając do Japonii do Kioto i gennmai cha.                                                                                ...Tu potrzebna jest wiedza i najlepiej doświadczenie kulinarne czym jest CHAKAISEKI ( 茶懐石 )  -  specjalny zestaw potraw serwowany podczas  spotkania herbacianego- inaczej   przedstawiając - posiłek podawany według opracowanych ustalonych reguł który służy do wprowadzenia odpowiedniego stanu tak aby można kontemplacyjnie wypić czarkę herbaty matcha. Spożywanie kaiseki jest bardzo wyrafinowane i stanowi jeden z punktów kliku godzinnego formalnego spotkania herbacianego. Potrawy muszą być proste w smaku i podawane w ustalonym porządku, tradycyjnie i dzieli się 5 etapów - jest  to nieprzerwanie praktykowane od czasów Sen no Rikyu. Podczas serwowania czwartego zestawu dań pojawia się YUTOU (湯桶 ) - czyli naczynie z którego nalewa się słonawą wodę gotowaną z przypalonym ryżem okoge (お焦げ ) - i tak  właśnie smak przypieczonego ryżu genmai zainspirował właścicieli sklepu Horiado – do zrobienia mieszanki  okoge  i herbaty zielonej. Nazwano ten produkt Horiado-cha . Tego typu niedroga  mieszanka  szynbko  rozpowszechnila sie w Kitoto , potem w calej Japonii  a teraz znana jest na całym świecie.  Historie wyprodukowania herbaty gennmai-cha przypisuje sobie także inna firma z Heikisuien (碧翆園 ) z miasta Jōyō z regionu herbacianego Uji. W 1923 roku Heikisuien oficjalnie zarejestrował produkt o nazwie Hanayanagi (花やなぎ) – która jest mieszanką zielonej herbaty z prażonym ryżem. Nie wnikając w spory kto naprawdę jest wynalazcą tych  mieszanek  przydało by zaparzyć genmaicha i napisać coś nie coś o smaku czy metodzie produkcji.  Ale zabrało by to zbyt wiele czasu tak więc trzeba będzie zrobić następny wpis o tego typu herbatach .Jak możemy zauważyć genmai cha – jest dostępna bez problemu także w Polsce. Mamy rożne wersje jakościowe i smakowe. . Trzeba będzie wspomnieć dlaczego błędnie niektórzy piszą ze w genmaicha zajdziemy popcorn i co jak to jest z ryżem genami ( 玄米).

---------

 Nazwa Horaido ( 蓬莱堂) –  – nawiązuje do mitologii chińskiej do miejsca gdzie przebywają „ taoistyczni nieśmiertelni „ - a to już inny temat do poznawania.


Ispiracje 

http://www.kyoto-teramachi.or.jp/horaido/

Komentarze