伯太番茶 Hakuta Bancha herbata z prefektury Shimane. Parzona przez ok3minuty w wodzie o temperaturze bliskiej wrzątkowi. Do przygotowania użyłem szklanego dzbanka o pojemności450 ml.
Choć są to listki krzewu herbacianego – dzisiejsza Bancha traktowana jest podobnie jak napar z herbatki ziołowej.
Herbata delikatna – brak goryczy - nie ma zbyt bogatego bukietu smaku.
Ogólnie przyjęte jest że BANCHA ( wymawiamy się banćia ) - to grupa herbat japońskich które powstają ze starszych twardych listków krzewu herbacianego. Takie podstawowe wyjaśnienie nie do końca odzwierciedla jak różnorodne herbaty uzawane są jako bancha . Należny mieć na uwadze istnienie lokalnych herbat a także wytarzanych w domowych warunkach na własne potrzeby. W przeciwieństwie do herbat wysokiej jakości wymagającej pracochłonnej hodowli oraz profesjonalnej obróbki listków wiele herbat nazywanych bancha powstaje w mało wyrafinowany sposób. Do niedawana znane są tylko regionalne „wiejskie” herbaty nie były obiektem zainteresowania. Ale czasy się zmieniają. To mało znane oblicze japońskiej kultury herbacianej zaczyna być dostrzegane i wykorzystywanie zgodnie z panującymi trendami i zapotrzebowaniem rynku.
od lewej
> 京番茶 Kyō bancha
>伯太番茶 Hakuta Bancha
> 阿波晩茶Awa Bancha
na dole
> 紅富貴番茶 Benifuki Bancha
Ostatnio wiele niszowych „ prowincjonalnych „ herbat zostaje ponownie odkrywane a to ze względu na delikatny smak i właściwości zdrowotne czy nawet odmienność. Ponieważ starszych listkach jest znikoma ilość kofeiny ( czyli związku chemicznego z grupy alkaloidów purynowych zwany teiną w przypadku herbaty) , nie ma silnego smaku tak ze poddawana może być dzieciom i osobom na które silnie działa kofeina. Dochodzi nawet do tego że podejmowane próby wytarzania twz. neo-bancha czyli wykorzystania starych „ ludowych „ technik obrabiania listków nowych odmian krzewu herbacianego czego przykładem jest 紅富貴番茶 Benifuki Bancha .
Komentarze
Prześlij komentarz