AKACHAN BANCHA ; regionalna BANCHA ;SAN nen BANCHA

 Pan George van Driem w księdze”The Tale of Tea”w 3cim rozdziale na stronie 202 przedstawia opis : japońskiej herbaty BanTsja który znajdziemy w zapiskach europejskiego lekarza holenderskiej faktorii w japońskim porcie Nagasaki.Przebywający w Japonii w latach 1690-1692 lekarz chirurg podróżnik Engelbert Kaempfer (*)

tak oto przestawia herbatę Bancha: „ najbardziej prostacka i pospolita pita przez robotników i wieśniaków” - nie wymagająca pieczołowitego dbałego przygotowania”.

Następnie autor ”The Tale of Tea” na stronie str. 211 tak to komentuje: 

Today`s bancha is something other than the type of tea that was called bancha at the time that Keampfer visited Japan , a half-century before sencha was invented.

Czyli : Dzisiejsza bancha (番茶) to coś innego inny typ herbaty, od tego w czasach kiedy Keampfer odwiedził Japonię, pół wieku przed postaniem nowego typu herbaty nazywanym sencha.( 煎茶 )

I tu do końca nie można zgodzić się panem George van Driem.Obecnie w Japonii właśnie herbaty kategoryzowane Bancha właśnie te najbardziej prostackie i pospolite pite przez robotników i wieśniaków - nie wymagające pieczołowitego dbałego przygotowania” tylko oczywiscie oprawa i traktowanie sie zmienło .Obecnie takie herbaty- zwracają uwagę nie tylko badaczy kultury herbacianej ale i poszukiwaczy zdrowych tradycyjnych metod żywienia. Tak właśnie traktuje się  powszechnie nieznane BANCHA - odkrywane sa regionalne herbaty zrobione niezbyt wyrafinowanymi technikami.Po za standardowymi herbatami bancha – które są zrobione ze starszych listków herbaciarniach , obrabianych na parze ( czyli sencha ) istnieje bardzo dużo herbat bancha które są kama-iri – czyli przypiekane w woku czy także poddane innym procesom jak suszenie na słońcu ,przypiekanie  itp. Czyli można powiedzieć ze pod nazwą BANCHA – możemy znaleźć bardzo wiele rożnych typów herbat dla których wspólną cechą jest to że powstają ze starszych liści herbacianych których obróbka nie jest zbyt wyrafinowana.

Akachan bancha.赤ちゃん番茶

Z moich osobistych doświadczeń po raz pierwszy w połowie lat 90tych miąłem okazje spróbować herbaty akachan -bancha ( 赤ちゃん番茶) która można polecić do pica małym dzieciom gdyż napar jest bardzo delikatny prawie bezkofeinowy ale wspomagający trawienie. W porównaniu ze szlachetnymi ciekawymi herbatami o rozbudowanym smaku aromacie i możliwości parzenia na rożne sposoby to akachan -bancha jest tylko prostym naparem. Nazwać to chyba można produkt zielarski z liści herbacianych. Dzięki zainteresowaniu naturalnemu i zdrowemu stylowi bancha zaczęła być obiektem zainteresowania. Z jednej strony Japończycy zaczynają poszukiwać tradycyjnych zdrowych tradycyjnych produktów a z drugiej międzynarodowe idee typu organic food czy makrobiotyka przyczyniają się do rozpoznawania herbaty jako zdrowej żywności która wcale nie musi zawierać kofeiny czy silnych substancji nie akceptowanych przez wyczulone osoby.

Regionalne Bancha 地方番茶

W ostatnim dwudziestoleciu dzięki możliwości zakupów w sieci pojawiły się herbaty regionalne nieznane poza daną okolicą .To daje szanse nie tylko zaopatrzenia się w ciekawe herbaty ale możliwości poznania nieznanych metod produkcji. Jest to szeroko wykorzystywana metoda promocji oraz utrzymania zanikających tradycji. Tak właśnie jest z herbatami z wyspy Shikukoku - jak Awa-Bancha czy Goishi cha.

Sanen Bancha- czyli 3letnia Bancha 三年番茶

jako produkt komercjalny San nen Bancha pojawiała się ok. 2010 roku – i nie do końca ustalone jest czym jest ten typ herbaty: mamy 3kategorie produktów które nazywane są San nen Bancha :

1.) Herbata zrobiona lisci krzewu herbacianego który przez co najmniej 3 lata nie był pielęgnowany – czyli bez nawożenia, przycinania ani używania wszelkich środków ochrony roślin.

2.) Bancha która przez 3 lata przetrzymywana jest w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu -

3.) Użycie zdziczałych krzewów herbacianych z porzuconych plantacji herbacianych których niestety w Japonii jest coraz więcej. Do tego rodzaju herbaty – wykorzystuje się nie liście ale kawałki zdrewniałego krzewu herbacianego. Jest to bardzo inny alternatywny wymiar wykorzystania Camellia Sinensis.



Tak jak można zauważyć bardzo stare słowo  BanTsja cały czas funkcjonuje w japońskiej kulturze herbacianej – prostackie metody jej produkcji zostały docenione – i bancha jest teraz coraz bardziej  lubiana dzięki czemu powstaje ciekawy harmonijny obraz kultury herbacianej.


(*)Engelbert Kaempfer jak można się dowiedzieć studiował w Gdańsku i Toruniu

https://pl.wikipedia.org/wiki/Engelbert_Kaempfer


-Na początku 2022 roku w muzeum herbaty w Fujinokunichanomiyako Museum w mieście Shimada pref Shizuoka odbyła się specjalistyczna wystawa poświęcona herbacie codziennej – gdzie wyjaśniono czym może być nazywana bancha. )


Komentarze