"Antykwariat-owe" Herbaciarnie - polska stylistyka urządzania wnętrz..
Odwiedziny dwóch herbaciarni w „antykwariat-owym „ stylu ukazało mi polski styl – charakter miejsca gastronomicznego którego nazywa sygnalizuje ze mamy do czynienia z herbatą. Herbaciarnia Targowa we Wrocławiu oraz Herbaciarnia Asia w Bydgoszczy będą obiektami na których opieram swoje subiektywne obserwacje , przemyślenia i analizy.
1. Staromodny wygląd
„ post- arystokratyczny „ - oddający historycznego ducha okolic
>W obydwu lokalach gastronomicznych znajdziemy historyczne meble wprowadzające efekt eleganckiego salonu , wszelkie ciekawostki prosto z" antykwariatu" dodają miejscu magii nadają wyciszony trochę podniosły nastrój.
-We wrocławskiej Targowej wchodzi się jakby do innego świata – ze starej hali handlowej -targowej przenieść się można w ciche pokoiki z końca XIX wieku… tutaj odczuwa się kontrast między tym w co na zewnątrz i w tym co znajdziemy w tajemniczej ukrytej ”historycznej” herbaciarni.
- W bydgoskiej Asia – pomieszczenia starej sutereny przemieniono zostały na herbaciarnio- kawiarnie gdzie z okien możemy cieszyć się widokiem Wyspy Młyńskiej ( zrewitalizowanego obszaru z galeriami i parkami) - wprowadza to w bardzo dobre efekty wizualne.
> Menu
I tutaj okazuje się ze znajdujemy się w miejscu które jest cukiernią ,kawiarnią takze z herbatami i alkoholami. Wydaje mi się ze słowo herbaciarnia ma sygnalizować że jest to stylowy elegancki lokal ..gdzie można wypić herbatę w porcelanie , wyselekcjonowaną kawę i oczywiście wybrać coś słodkiego z bogatej oferty ciast itp. Tutaj można się spotkać i w ciszy porozmawiać, bo herbaciarnie zapewniaja intymność , ciszę .Prawdopodobnie słowo HERBACIARNIA – w polskiej kulturze odbierane jest jako stylowe miejsce gdzie panuje spokój którego ozdobione wnętrza dają wyciszenie – bo tu trochę muzeum, galerii sztuki , cukierni (elegancko podanych deserów) . A czy pijemy kawę, herbatę, lemoniadę , wino to sprawa drugorzędna.
Napewno może to być miejsce familijne gdzie odświętny spacer zahacza o zjedznie lodów plus poznac napojow z bogatej z oferty.
> Koncept
Z moich obserwacji z wielu miejsc w Azji czy Europie wynika że prowadzenie herbaciarni w ortodoksyjnym stylu gdzie kontemplacyjnym nastroju delektuje się smak naparu z krzewu Kamelii sisnensis w odpowiednio dobranej ceramice jest bardzo trudne. Widziałem już kilka wspaniałych miejsc z herbacianych które zbankrutowały bo nie potrafiono wprowadzić tam kompromisu zapewniającego stabilne przychody i utrzymanie. Brak odpowiedniego marketingu i siły utrzymania się na rynku to problem wielu wyrafinowanych miejsc herbacianych. Dlatego tak nazwalałem „Antykwariat-owe Herbaciarnie - polska stylistyka” - miejsca gastronomiczne gdzie możemy napić się herbaty w specyficznym historyczno – artystycznym klimacie . Takie miejsce harmonijnie pasuje do polskiego społeczeństwa bez względu na wiek czy wymagania konsumentów .
> Herbaciarze – trudna grupa
Prawdopodobieństwo odwiedzin osoby poszukującej dobrej wysokiej jakości herbaty z takich Xんん茶園X ogrodów herbacianych czy X前雨X zbiorów jest nikła. Jeśli już jest taka herbaciarnia to musi bardzo dbać o marketing a także często schodzić na kompromis. A wkomponować odpowiednio dobrane herbaty do super atrakcyjnego miejsca gdzie goście czekają w kolejce aby się dostać - to jest sztuka - i umiejętność na wagę złota.
Herbaciarnia Targowa 50-158 Wrocław
tel 504 167 946 ( przy ul. Piaskowej we Wrocławiu)
Herbaciarnia Kawiarnia "ASIA"
Wełniany Rynek 7/3 85-036 Bydgoszcz
tel 52 348 70 93
Czego możemy się spodziewać w stylizowanych herbaciarniach: Mieszanki z Zachodniej Europy z wpływami rosyjskimi.
- obowiązkowo samowary
Bydgoska Asia
A to ciekawe, myślałam po tytule, że napiszesz o mojej wymarzonej herbaciarnio-bibliotece;). Herbata pita w głębokich fotelach między regałami pełnymi książek. Ale rzeczywiście w PL często ten styl zahaczający dla mnie o angielski jest popularny. Raz usłyszałam, że to nie przez brak wiedzy ale przez brak akceptacji społeczeństwa w danej okolicy dla typowo wschodnich klimatów. Ze względu na religijność.
OdpowiedzUsuńCzy herbaciarnio -biblioteka istnieje ? Takie widziałem w Chinach gdzie imitacje książek służą jako dekoracje.(!) Z tego zauważyłem sieciówka- franczyza Green Nero Caffe – ma swoich wnętrzach półki z prawdziwymi książkami .... A gdzie jest herbaciarnia – biblioteka ? Nie wiem nigdy nie byłem w takiej. Wiem ze w Poznaniu macie kwiaciarnie – herbaciarnie – ale to bardziej botaniczna idea . Czy do „typowo wschodnich klimatów „ nie zalicza się samowarów ? -bo takowe maja sygnalizować w jakiej części Europy jesteśmy ? Związków z religijnością - nigdy nie brałem pod uwagę.(?) Polskie” Czajownie „czy herbaciarnia Laja są przykładami wprowadzania blisko i daleko wschodnich akcentów herbacianych - a ich goście raczej cieszą się ezotycznymi wnetrzami. Dziękuje Aniu za komentarz - bo to zainspirowało mnie do przedstawienia pewnej herbaciarni w Czechach gdzie bardzo czuje się dalekowschodni minimalizm tak potrzebny dla kontemplacyjnego przygotowania herbaty – o czym niebawem napisze.
OdpowiedzUsuńNa pewno jest księgarnio-kawiarnia w Szczecinie. Jest to jakiś przyjemny substytut dla mnie. A przynajmniej był. Pod warunkiem, że dorwało się fotele w kąciku między regałami. :) Z przyjaciółką zawsze snułyśmy plany, że będziemy na starość prowadzić antykwariat książkowy z herbaciarnią. Wielkie regały z książkami, herbata... Teraz wiem jak ciężkie życie jest w gastro więc wersję prowadzenia tego na starość odkładam między bajki:D.
Usuń