Wietam herbaty wiosna 2020. Przyjemna niespodzianka -


Przyjemna  niespodzianka - 
 Kilka dni temu otrzymałem niezwykłą , niecodzienną  przesyłkę z super unikalnymi herbatami z Wietnamu.. A wszystko to dzięki Xuân Hiến który jest  pasjonatem przebywania wysoko, głęboko w górach tam gdzie rosną dzikie drzewa herbaciane .  Hiến sam zbiera obrabia listki  a przy powstaniu  nietuzinkowej herbaty  pomagają mu miejscowi autochtoni narodowości Hmong. Miejsca pochodzenia herbat  są jeszcze nie skomercjalizowane wytwarzanie, obróbka listków na wielu etapach odbywa się ręcznie raczej przydomowych pomieszczeniach a nie w fabrykach czy zakładach produkcyjnych. Co roku  herbaty maja  trochę inny smak . Żeby trafiły do sprzedaży jako produkt  poddane są kontroli sanitarnej -ale nie jakościowej  więc nie podlegają oficjalnym standardom używanym przez firmy handlujące herbatą .

https://cha-herbata.blogspot.com/2017/12/ha-giang-tra-oolong-oraz-nowe-trendy.html

Kilkanaście , kilkadziesiąt kilometrów  od granicy  z chińską prowincją  Yunnan w tym samym środowisku , naturalnie rosną  krzewy  herbaciane które zgodnie z prawnymi  uwarunkowaniami  nie powinny być nazywane Pu-erh.  Ale w praktyce robi się tak  że  surowe herbaciane ( lub pół obrobione)  listki z Wietnamu  wywozi się  do pobliskich fabryk w Chinach gdzie po finalnej  obróbce pakowane są jako produkt fabryki   stając  się  sygnowanymi  herbatami z grupy  pu- erh.  

https://cha-herbata.blogspot.com/2020/12/herbata-pho-ni-tra-pho-nhi-powraca-pu.html

https://cha-herbata.blogspot.com/2018/01/ciemna-herbata-pho-nhi-ceramika.html

Xuân Hiến  - udostępnia swoje herbaty  pod nazwami które sam opracowuje. Jego firma nazywa się Ba Van .W ofercie firmy znajdziemy  wyselekcjonowane herbaty  ze wszystkich stron Wietnamu  i dodatkowo oferuje naturalne produkty z leczniczo – kosmetycznej branży. Czasami przeprowadza akcje charytatywne dla wspomagania  żyjących w ciężkich  górskich  warunkach wieśniaków  

TRA BAVAN 茶婆雲


pobrane z 

https://cha-herbata.blogspot.com/2019/05/pierwsza-edycja-festiwalu-herbaty-w.html 

https://trabavan.com/  婆雲

 a wszystkie noszą nazwę  Van 雲 co   znaczy  chmura,,,, to co lubie  wszytkie herbaty  posiadaja mozliwosc  zapisania  w ideogramach chinskich spuścizną kulturową na Dalekim Wschodzie



Osobiscie  moja ulubiona Tra Xua – to herbata która  posiada mocny gorzki smak z dodatkowym słodkim odświeżającym akcentem.    



W smaku TA XUA  podobna jest do bardzo dobrej w  herbaty shen- puer.. Jesli ktos lubi herbat z krzewow wielkolisntnysh (assamica )  to napewno  jest warta poznania.



Tutaj relacja z 2018 roku

https://cha-herbata.blogspot.com/2018/05/herbaciana-wyprawa.html 

Otrzymałem  także   herbatę oolong z plantacji  w stylu tajwańskim . Odmiany krzewu  oraz techniki produkcji , wszystko zostało sprowadzone  z Tajwanu.  Jakość jest bardzo dobra tak  ze  czasami trudno jest  rozpoznać teren pochodzenia .  Największy ośrodek produkcji herbat z krzewów z Tajwanu znajduje na południu Wietnamu   tj. w Bao Loc – prowicji Lam Dong a  na drugi w Mộc Châu  - prowincja Son La.(  Na zachód  od  stolicy Hanoi. )   Tak na marginesie  od  paru dobrych lat wietnamskie herbaty oolong prawie całkowicie  wyparły tajwańskie jeśli chodzi  o  produkt   używany   do produkcji  bubble tea , boba tea i tych wszystkich mlecznych z kulkami tapioka. 

Rozpisuje  się  na wszelkie tematy .. trzeba  będzie się skupić  i szczegółowo  opisać   te  skarby  które obecnie  otrzymałem.  

Warto wiedzieć :

Niektóre herbaty  od Hiena z Hanoi   można  kupić  u  polskim sklepie Herbaty Czas- 

 Warszawa – Solec.   „herbaciana przystań „  i słabo działają marketingowo – dlatego  najlepiej się z nimi skontaktować     - a jest naprawdę  w czym wybierać 
Tutaj namiary
https://www.facebook.com/herbaty.czas/
https://herbatyczas.pl/pl/
:


To już  10 LAT
https://cha-herbata.blogspot.com/2012/08/wietnamska-herbata-zielona-z-thai-nguyen.html

 TAK - to już  10 lat....Podczas sprawdzania archiwów tego bloga znalazłem wpisy z 2012 roku –czyli mija już 10 lat od prowadzenia sprawozdań herbacianych . Do tego tez trzeba będzie podejść z refleksją


Komentarze