Dzisiejsze parzenie – jest wyjątkowe ...Ponownie pojawia się odmiana Inzatsu 131 ( 印雑131 ).
Nawiązuje to poprzedniego wpisu..o publikacjach pana Tatsuhiko Iida autora kilku książek na tematy sytuacji kultury herbaty we współczesnej Japonii.Tutaj dodatkowo należny także wspomnieć o jego publikacji pt. "Inzatsu 131- poszukiwania „prawdziwej tożsamości” japońskiej herbaty"”印雑一三一 我、日本茶の「正体」を究めたり”.
Inzatsu 131 – jest jedną z pierwszych historycznych odmian wyhodowanych nowoczesnymi metodami. tj. po zakończeniu izolacji Japonii po 1868roku. Były to czasy kiedy bardzo intensywnie modernizowano kraj – w tym także wprowadzono nowoczesne metody agrarne . Czasy kiedy zaczęto planować uprawę herbaty na wzór jaki prowadzili Zachodni koloniztorzy w Indiach, Sri Lance czy Indonezji.
Autor – przedstawia w jaki sposób realizowano te plany. Wyprawy zorganizowane przez ówczesne Ministerstwo Rolnictwa kiedy to zaczęto sprowadzać maszyny do nowoczesnej masowej wydajnej produkcji czy o imporcie nasion odmian herbat uprawianych w Indiach.
Inzatsu 131- odmiana to krzyżówka krzewów wyhodowanych z nasion sprowadzonych z Assamu ( Manipuri ) z miejscowymi japońskimi krzewami. Nowo powstały kultywar cechował się słabą odpornością z zimno oraz choroby. Aromat listków był dość intensywny ale nie zachwycał ówczesnych plantatorów. Inzatsu 131 nie zdobył wielkiej popularności będąc niszową odmianą co da się zauważyć np. porównując najbardziej znanym kultywarem jakim jest yabukita. Jednakże śledząc historię rozwoju powstawania odmian krzewu herbacianego ( których obecnie w Japonii mamy ponad 100) przyczyniła się do powstawania innych kultywarów. Listki Inzatsu 131 świetnie nadają się na ookongi czy herbaty oksydowane. O czym było już wspominane.
Antranilan metylu(C8H9NO2) - warto poznać ..
Powtarzam sie :
Komentarze
Prześlij komentarz