Słaba herbata - Wakocha - yabukita

Słaba herbata -  nawet profesjonalne zabiegi nie dają efektów.

                      Wakocha : wa(和)  – oznacza Japonię,     kōcha (紅茶)  herbata czarna 


Ostanie październikowe próby zrobienia herbaty z liści Camelia sinensis var.. (odmiana niezidentyfikowania ) -krzewu herbacianego z Ukrainy zakończyły się porażką, nie udało się obrobić listków tak aby otrzymać aromatyczny bogaty i przyjemny w smaku napar. Upewnia to produkcja  herbaty nie jest łatwa. Nie wszystkie listki krzewu są przydatne na zrobienie dobrego suszu herbacianego.  
    Dla poparcia  tego stwierdzenia  dobrze jest  przygotować  parzenie  eksperymentalnej  niezbyt aromatycznej  i „płaskiej „  w smaku herbaty wakocha zrobionej z kultywaru yabukita w  2022 roku między 18- 20 czerwca. 
Materiał na elsperyment  to liście pozostałości po drugim zbiorze  ( nibancha)  których  właściwie nie używa się do wytwarzania  dobrej jakościowo herbaty liściastej. Taki  susz  jest czasami używany do  produkcji herbat aromatyzowanych  gdzie walory smaku -zapachu  liści herbaty są drugo- albo trzecioplanowe. 
W dodatku kultywar (wyhodowana odmiana)  yabukita – niezbyt nadaje się do produkcji herbat czarnych, to odmiana dobra na  jap. zielone herbaty typu  sencha. Tak fakt  yaubikity otrzymamy ciekawe w samku  wakocha ale z  jeśli była by to odmiana do wytarzania herbat czarnych jak  benifuki czy benihomore  być może powstała herbata o ciekawym lepszym smaku.     
Dla kreatywnych producentów starsze nie wartościowe komercjalnie liski  mogą posłużyć do praktykowania czy innowacyjności obróbki, sprawdzenia  jakie efekty przyniesie wykorzystanie takiego suszu do robienia  np. mieszanek itp. -  
Te dzisiejsze obrabiał laureat 1 wszego miejsca -na konkursie  wakocha – w 2021 roku , T. Shibamoto.   ( 国産紅茶グランプリ2021 ) więc jeśli chodzi o technikę to profesjonalista który posiada wieloletnie  doświadczenie w eksperymentowaniu  z krzewem herbaty. W swoim dorobku ma wyprodukowanie kilku  autorskich -kraftowych (?)  herbat.   
Obrabianie niezbyt dobrych jakościowo listków nibancha  było testem czy uda się zrobić ciekawą herbatę dzięki wydłużonemu procesowi więdnięcia.  Druga polowa czerwca  w Shizuoka  to  wilgotna ciepła pogoda  gdzie proces więdnięcia przebiega powoli i bez użycia maszyn raczej nie da się w naturalny sposób zakończyć (produkcji). Eksperyment z mało wartościowymi listkami krzewu yabukita nie był sukcesem . Ze starszych gorszych liści nie udało się  zrobić aromatycznej , dobrej w smaku herbaty i nawet zaawansowana  technika obróbki  nie pomogła.. 
Zaserwowana podczas spotkania herbacianego wakōcha  jak można było by się spodziewać nie wzbudziła zachwytu ..    

         pochodzenie :

Japonia prefektura Shizuoka  okolice Makinohara (-  miejsca znanego z produkcji   深蒸し煎茶fukamushi sencha.




proces więdnięcia  przebiegał bardzo powoli 

                                       
            przemiany chemiczne zachodzą , nie ma jednak intensywnego aromatu
 




testing po obrabianiu
Domowe przygotowanie :
Temperatura ok 95C – parzenie ok 45sekund.
Pojawia się niezbyt mocny ale przyjemny aromat – smak owocowy  lekki coś jak podczas 3ciego parzenia dobrej herbaty wakōcha.
Drugie parzenie : 2 minuty zalania wrzątkiem nie dały ciekawych efektów napar herbaciany stał się wodnisty bez wyrazu

nie "naciąga  zbyt  szybko"

kolor niezbyt intensywny

fusy  ukazują  poprawny styl  obrobienia

Komentarze

  1. Fajny blog. Na ten blog na pewno powinno wchodzić bardzo dużo osób.

    OdpowiedzUsuń
  2. jakie owady występują w ogrodzie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz