Pozostałości – herbaciane opakowania.

 Niektóre opakowania mają ciekawą szatę graficzną i dodatkowo jeśli są po herbatach lokalnych mało znanych, raczej trudnych do zakupu   to warto je zatrzymać – mogą posłużyć jako materiał do archiwum ale nie tylko.   Dzięki nim możemy się dowiedzieć więcej o zwyczajach herbacianych czy poznawać ciekawe historie.

Torebkowe  papierowe  opakowanie  herbaty  Awa Bancha z prefektury Tokushima .. w antyramie prezentuje się na tyle dobrze i niecodziennie że można powiesić to na ścianie .

Obrazek przedstawia kwitnące gałązki krzewu herbacianego co jest częstym motywem dekoracyjnym. Dodatkowo pojawia się wkomponowany duży metalowy czajnik który ukazuje jak powinno przygotować Awa Bancha – herbatę która przeszła fermentacje w beczce ( potrzeba opisu) . Tradycyjnie przygotowanie tego typu herbaty polega na gotowaniu na małym ogniu liści w ok.1- 2 litrowym czajniku przez 15-20 minut. Dawniej wytwarzana na lokalne albo domowe potrzeby - to były  czasy bez  supermarketów i wszelkich butelkowanych napojów. Awa Bancha  prawie zapomina ale  dzięki  reklamie  obecnie ponownie zdobywa zainteresowanie jako „zdrowa żywość „ To nie jest   delikatna herbata  premium i  absolutnie nie nadaje do zaparzenia w shiboridashi , hohin , czy imbryczku. Najlepiej  przygotować w czajniku  o pojemności większej niż 0,5 litra.


Mało  elegancki ale bardzo ciekawy przedmiot z Tajwanu – pierwsza połowa lat 90tych - trudno znaleźć adekwatną nazwę na ten  pojemnik  : puszka ? - rozmiar oraz wykonane z papieru ścianki nie pozwalają na  skojarzania  jako puszka do herbaty.   może- pojemnik ?

  Na ściankach tego przedmiotu  widnieje napis który   znaczy {部分発酵茶 高山茶 } - pół-fermentowana wysokogórska herbata- (czyli OOLONG)  .

Takie wielkie puszki -pojemniki o ponad 30 centymetrowej wysokości i 15cm średnicy były powszechnie używane  pod koniec lat 80tych i początku lat 90tych kiedy na Tajwanie zaczynał być popularny nowy typ herbaty z o nazwie Gao Shan Cha (高山茶 ) Był to okres kiedy  wiedzę związaną uprawą czy odmianami krzewu herbacianego propagowano wśród farmerów co dało nowe podejście do wytwarzania  nowych  typów herbat. W owych czasach powoli zaczęto zwracać uwagę na miejsca po pochodzenia upraw jak  np. Alishan(阿里山高山茶 ) czy Meishan( 梅山高山茶 ) itd. . Koszty  produkcji nie były tak wysokie więc dobrą smaczną aromatyczną herbatę można było kupić za przystępną  cenę  i to a puszkach pojemnikach  które mieściły np. 2 Jīn(斤) (1kg200 )zwiniętego w kulki oolonga. ( na Taiwanie używa tradycyjnego systemu pomiaru gdzie jeden 1 Jīn(斤)to 600gram. 



Komentarze