Co to takiego może być Yunnan Superior ???– herbata liściasta - która pewnie pochodzi z prowincji Yunnan- i jest prawdopodobnie masowo wytwarzaną zieloną z grupy diān lǜ (滇緑) ( ?)
Czego można się spodziewać w sklepie gdzie oferuje się kilkanaście aromatyzowanych oraz kilka „czystych „- liściastych herbat jak ta Yunnan Superior. Bardzo miła pani sprzedawczyni polecała wszelkiego rodzaju mieszanki bo one są popularne mają powodzenie , klienci po nie wracają. W poza herbatami był tam bardzo duży wybór czekolad, kaw, wielkich dzbanków i innych naczyń do parzenia. Taki sklep gdzie można kupić herbaty na wagę także obejrzeć listki (a to bardzo pomaga przy wyborze ) a herbaty pu-erh nazywane są czerwonymi .
Na pytania - o pochodzeniu danej herbaty czy jakie zbiory itp.- Pani nie potrafiła odpowiedzieć, bo aby się dowiedzieć trzeba było by zadzwonić do szefa który sprowadza te herbaty. Z rozmowy wynikało że o takie szczegóły prawie nikt nie pyta.
Bardzo dobrze że można dostać mniejsze ilości jak np. 25gram – to skusiło mnie na mini zakupy. Nie zawsze uda się otrzymać herbaty za mniej niż 10 zł PLN. Oprócz Yunnan Superior zaopatrzyłem się w afrykańską Ruanda Rukeri – to materiał do poznawania realiów polskiego rynku herbacianego.
Trzeba przyznać że w Polsce mamy bardzo łatwy wygodny dostęp do wszelkiego rodzaju herbat , od tanich w supermarketach do super wyselekcjonowanych przez specjalistów koneserów. Do Polski docierają herbaty ze wszystkich stron świata i rożnych kategoriach tak że każdy znajdzie coś dla siebie. W kraju mamy bardzo rozbudowany system dystrybucji herbat. Jeśli chodzi o zakupy tanich herbat na wagę jedynie co mnie niepokoi to nazwy – jak w tym przypadku – SUPERIOR czyli wyższej lepszej jakości ? to nie jest adekwatne do suszu herbacianego sprzedawanego pod tą nazwą – Wręcz przeciwnie to mieszanka pokruszonych listków i pąków standardowych zielonych herbat yunanińskich.
Niektóre kawałeczki połamanych białych omszonych pąków dają wskazówkę iż mamy odczynienia z czymś co zostało po selekcji wyższej klasy gatunku. Chińczycy raczej w tego typu herbatach nie gustują. Nie jest to herbata do degustacji tzn. ping-cha (品茶 ) ale doskonale może się sprawdzić do napar towarzyszący odpowiednio dobranym potrawom. Albo dobry środek na pobudzenie. Nie trzeba koncentrować się na niuansach typu czy powraca słodycz, czy w aromacie wyczuwa się nuty kwiatowe itd. Taki prosty gorzki smak jest raczej akceptowany w naszych polskich tradycjach kulinarnych.
Oczywiście przygotowanie można potraktować jako praktykę parzenia gdzie używa się wartościowych naczyń herbacianych – inaczej to taki trening .. Nie tylko nazwa sugerująca super jakość jest minusem Yunnan Superior. Niestety przechowywanie z wszelkimi mocno aromatyzowanymi herbatami spowodowało przejście innych wonnych substancji co uniemożliwia poznanie pierwotnego zapachu suszu.
Po praktyce , przygodzie z parzeniem zostało jeszcze 80% suszu -co robić ? Trzeba będzie przygotować cold brew – nie ma już upałów więc temperatura pokojowa będzie dobra.
Parzona w temperaturze ok. 90C -pierwsze parzenie trzeba było poczekać ok 1 minuty żeby skręcone listki się rozwinęły. Udało się zrobić ok. 3warstosciowe parzenia.
Komentarze
Prześlij komentarz