Língyún báichá 凌雲白茶 - Camellia sinensis var. pubilimba Hung T. Chang - 白毛茶 bai mao cha

Popijając Lingyun Baimao ( 凌雲 白毛茶) przypomina mi się przełom roku 1997 / 1998 kiedy pisałem pracę dyplomową " Rola herbaty  w zwyczajach i kulturze  Azji Wschodniej". (uniw. Daito Bunka - Tokio.)  To czasy kiedy Internet dopiero raczkował i nie było tak łatwego dostępu do wiedzy , czy  wszelkich wiadomości na temat herbaty jak obecnie mamy. W moim przypadku sytuacja nie była zła , poznawanie czym jest „herbata „ -odbywało się w środowisku gdzie uprawia się krzew herbaciany, produkuje się herbatę , istnieje tradycyjna rozbudowana kultura . Możliwość spotkań i rozmów ze specjalistami : farmerami , ludzi kultury , podróżnikami  indywidualistami herbacianymi- pasjonatami stanowiło ważne źródło dostępu do nie dostępnych w sklepach herbat. W grupie studentów z mojego rocznika  było sporo studentów zagranicznych którzy przywozili otrzymane herbaty ze swoich okolic tak wiec wiele z nich trafiało do mnie co bardzo pomagało  poznawanie unikatów czasami zadziwiało itp. Dodatkowo poznanie wybitnych osobistości wzbogaciło w praktyczne doświadczenia. Np. dzięki profesorowi S. Matsushita (specjalisty badacza od historii rozpowszechniania się krzewu herbacianego na ternach ich pierwotnego ich pochodzenia) była możliwość poznania naparów herbacianych z wielu odmian endemicznych z Wietnamu , Laosu , Myanmar -południowe Chiny ( Xishuangbanna oraz inne okolice) Camellia sinensis var….. naprawdę dużo mamy odmian. Wspomnienia dawnych czasów jest przyjemne   -  a to dzięki  przygotowaniu  niszowej herbaty z krzewu Camellia sinensis var.pubilimba 


Língyún báichá 凌雲白茶
ostro certyfikowana zgodnie  z przepisami  

W trakcie parzenia herbaty Lingyun Baimao ( 凌雲 白毛茶) - która powstaje z odmiany Camellia sinensis var.pubilimba po chińsku 白毛茶 baimao cha . pojawiają  się przemyślenia. Poza dwiema głównymi Camellia sinensis var sinensis oraz Camelia sinensis var. assamica które są "mainstreamowe" w świecie produkcji herbaty. Naturalne odmiany niszowe jak Camelia thalinensis albo ta dzisiejsza pubilimba  pokazują iż świat herbaty jest bogaty nieróżnorodny i cały czas możemy poznawać cos  ciekawego.        

   Herbata Lingyun Baimao pochodzi z prowincji Guangxi. To tereny gdzie naturalnie rośnie wiele odmian"  kamelii sinensis". W przeszłości w czasach kiedy nie było nauki zajmującej się  klasyfikacją, nazewnictwem i hierarchizacją roślin ,nie stosowano  łaciny  wtedy nazwy herbat często były związane z wyglądem paków i liści. “白毛茶 baimao cha” znaczy „herbata z białymi włoskami „.Ponieważ nazwa 白毛茶 baimao cha jest dość popularna ..wiec dodano nazwę dystryktu Lingyun (凌雲) gdzie w górzystych terenach naturalnie występuje krzew. Obecnie uprawy w  Chinach  są odpowiednio kontrolowane i oznakowane, wprowadza  się  certyfikaty uprawy organicznej.

Lingyun (凌雲) - położony jest niedaleko od granicy z Wietnamem ( ok. 2godziny samochodem) i jakieś ok. 300km od Kunming (stolicy prow. Yunnan). Tak więc w takich okolicach zwrotnikowych  możemy spodziewać się występowania herbat o silnym gorzkawym smaku. Jeśli listki wykorzystać do produkcji pu-erh uzyskamy dobrej jakości sheng- pu-erh …Według  obecnych  przepisów  prawnie nie wolno nazywać herbaty „pu-erh „ jeśli nie wyprodukujemy jej określonym certyfikowany miejscu . Ale  zawieziemy liście dzisiejszej herbaty do prowincji Yunnan i obrobimy je w fabryce mającej pozwolenie na używanie nazwy to wtedy możemy sprzedawać ją jako pu-erh.

Língyún báichá 凌雲白茶

Parzenie : temperatura ok.90C - ze względu na skręcone w spiralki listki trzeba poczekać więcej niż 1minutę .  (qū luó xíng(曲螺形 ) -kształt spirali – której przedstawicielką Biluo Chun ( 碧螺春 ))


Camellia sinensis var.pubilimba


Língyún báichá 凌雲白茶   - Camellia sinensis var. pubilimba Hung T. Chang - 白毛茶 bai mao cha

Pojawia się się specyficzny aromat charakterystyczny dla zielonych herbat  rosnących w ciepłym zwrotnikowym klimacie. Kojarzy  się   z wietnamskimi Chè Thái Nguyên oraz Diang Lu (滇緑) z Yunnanu. W posiadają  wspólne gorzkawe akcenty... ale u Lingyun Baimao   pojawia się smak i aromat nie spotykany u innych herbat. Na pewno jest to pobudzający napar przydatny w porannych sytuacjach jako substytut kawy. Trochę jakby delikatniejsza wersja.




Napar  raczej  nie ma prawie nic wspólnego  z dymnym Gunpowder  chyba ze kolor naparu ????  Jak na herbatę zieloną jest dość cierpliwa nawet po 5ciu parzeniach daje dobry smak. Lingyun Baimao (
凌雲 白毛茶) ma totalnie inny charakter niż sławne herbaty chińskie jak LongJing, BiluoChun czy Anji Baicha..Szczególnie dla wielbicieli delikatnej Taiping houkui(太平猴魁) ta dzisiejsza jest przeciwieństwem o wyrazistym skoncentrowanym smaku który wręcz uderza a nie delikatnie muska podniebienie. Dla dla lubiących czarne herbaty które nazywa się ogólnie „ Assam „ może być ciekawym naparem..

Língyún báichá 凌雲白茶   - Camellia sinensis var. pubilimba Hung T. Chang - 白毛茶 bai mao cha



I  nasza teraźniejszość  w jeśli  chcemy prześledzić  czym jest :  

Camellia sinensis var.pubilimba  =Língyún báimáochá 凌雲白毛茶 *                                

 pod tym hasłem w przeglądarce internetowej   -   otrzymamy  wiadomości które wymagają  wiedzy z różnych dziedzin . W przypadku tej herbaty nie ma zbyt wielkiego komercjalnego zbytu wiec legendy i czy mało fachowe opisy nie pojawiają się.    -   Wręcz przeciwne opracowania naukowe  są skierowane dla specjalistów  tak więc  trzeba  przyswoić sobie  terminologie ,systematykę itd.        

według specjalistycznej  strony:  iFlora ( Instytut Botaniki w Kunming, Chińskiej Akademii Nauk )

http://www.iflora.cn/search_result.aspx?p=2B0CB44827F22590D3434128D6B74175

 Nauki  ścisłe chemia -aksonometria id.

Raczej  dla wąskiej grupy specjalistów" swobodnie  poruszających się  po"   bio-chemicznym świecie terminów"---  

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jafc.8b02066

https://www.mdpi.com/2079-7737/11/7/1007

https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/10408398.2021.2007353

 Camellia sinensis (L.) O. Ktze. var. pubilimba Chang

Linki   o krzewie Kamelia -    Camellia- https://www.iplant.cn/foc/pdf/Camellia.pdf

Komentarze