Wietnamska herbata uliczna.. Ekskluzywne butiki herbaciane.

W  marcu 2000 roku -kiedy  leciałem do Wietnamu -w magazynie Wietnamskich Linii Lotniczych.  przeczytałem artykuł o herbacie - super ciekawy  jak na tamte czasy odkrywczy. 

Vietam design  2000year

Podczas tamtej wizyty w  Wietnamie kupiłem kilka przedmiotów   herbacianych . Dzisiaj  zainspirowały mnie  zaparzenia  taniej wietnamskiej  herbaty - w stylu ulicznym.      

                          Vietnam street tea

 Uliczna straganowa herbata ? Co to takiego ?  - Tak -W wielu miejscach  publicznych na północy Wietnamu  znajdziemy porcelanowy (ceramiczny ) czajnik z czarkami w którym parzy się herbata.  Jeśli to nie jest kramik- stragan – to wtedy  jest to bezpłatny poczęstunek. Jak można się spodziewać jest to napar z najtańszych listków herbacianych , często wielokrotnie parzonych. To bardzo ciekawy zwyczaj  serwowania herbaty w tanich masowo produkowanych naczyniach, gdzie czajniki i czarki przybierają rożne formy mieszają  się  tradycje  wschodu i zachodu –i jest to spontaniczny naturalny  proces .  Zastanawiające jest to kiedy taki zwyczaj popijania herbaty przestanie istnieć ?

    Jak na razie jest jeszcze możliwość picia takiego naparu. Jeśli nie znikną uliczne kramy z  bambusowymi  fajkami wodnymi , słodyczami ,to herbata  za grosze  także będzie funkcjonować. 

                                                          Hanoi--- kwiecień 2023r.

Na podobieństwo Chin także Wietnamie tworzy się  rynek ekskluzywnych towarów herbacianych . Są  to wyselekcjonowane listki najczęściej z dzikich drzew z gór z północnych krańców Wietnamu. Herbaty opakowane w gustownych pudełkach trafiają  do miejsc  gdzie przebywają osoby zainteresowane kupnem markowych produktów nie osiągalnych dla zwykłych śmiertelników. I pomyśleć że jeszcze 20 lat temu nie było takiego zjawiska. Obecnie bieda się  zmniejszyła pojawiła się bogata elita.  Wiadomo ze herbata może  być dobrem luksusowym..  kiedy znajdzie się rynek zbytu  będzie  cos  super wysublimowanego.. .

Minh Lam  tea shop
                                            zatrudnia się profesjonalistów od wystroju wnętrz
 
vietnam tea  high class

  I ciekawa  uwaga:  do przygotowania  herbat prawie zawsze używana jest chińska ceramika.  „Wietnamskie naczynia do  z Bat Trang nie są na tyle dobre i delikatne jak chińskie „ --- takie słowa usłyszałem w hotelowym butiku  gdzie zatrzymują  się  przede  wszystkim VIP- y.  Rodzina prowadząca siec hoteli ma powiązania z biznesmenami którzy sponsorują wytwarzanie super jakościowych herbat  na które  mogą  sobie pozwolić goście hotelu ---  takim  gdzie doba hotelowa zaczyna się od 400 dolarów US$.  Inny wymiar.. inne wydatki . 



Vietnam traditional tea style
                                                         o takie  przedmioty  coraz trudniej..

Wracając do dzisiejszego przygotowania herbaty – przypomniał mi się artykuł w  magazynie  Wietnamskich Linii Lotniczych z 2000 roku ( marca) Jestem w jego posiadaniu – bo był ciekawy  opis zwyczajów herbacianych.. A  magazyn można  było zabrać ze sobą     … 23 lata temu to kawałek historii .. prawie cała treść poświęcona była ulicznemu piciu herbaty  ponieważ w tamtych  czasach nie było butików ani szykownych herbaciarni jak to teraz mamy. Herbata z górskich okolic gdzie rosły dzikie  drzewa herbaciane  była tania uważana za gorszego sortu- ze względu na słabą technikę produkcji  -brak selekcji jakościowej. Zakupione ponad 20 lat temu  wietnamskie utensylia herbaciane podczas parzenia zwykłej  taniej herbaty z Thai Nguyem wprowadzają w nostalgiczny przyjemny herbaciany późno-jesienny nastrój. Uświadamia iż herbata ma wiele oblicz i może harmonijnie wpływać – a w dodatku  nie musi to być super jakościowy rarytas.    
Zielona herbata - jakość  straganowa..

Wietnam herbata
Czajnik ma rączki  z  drutu  w plastikowej rurce..-- motyw dekoracyjny pochodzi z Chin.. to  niejaka Magu( 麻姑)....
Filiżanka - znaleziona na wysypisku skorup w ceramicznej wiosce Bat Trang - ma ciekawe spękania i naturalnie powstałe rysy-  przyjemnie  się z niej pije.  

 
Magu xian shou 麻姑獻壽

Magu (chiński: 麻姑; . „Konopna Dziewica”) to legendarna postać  taoistyczna  xian (仙; „nieśmiertelna”, „transcendentna”) kojarzona z eliksirem życia i broni kobiet Historia w literaturze chińskiej opisują Magu jako piękną młodą kobietę z długimi paznokciami przypominającymi ptaki, podczas gdy wczesne mity kojarzą ją z jaskiniami. Magu xian shou (麻姑獻壽; „Magu składa życzenia urodzinowe”) to popularny motyw w sztuce chińskiej. ( z Wikipedii)


herbata po wietnamsku Hanoi style
Konopna Dziewica Magu ( 麻姑) - Ma swoją górę w Chinach w prowincji Jiangxi  - rośnie tam herbata Magu cha.. -  udało   mi się tam dotrzeć ale to już inna   historia   


Komentarze