Luyuan maojian (鹿苑毛尖) Herbata żółta – super nisza ?

 Choć herbaty żółte uważna się niszowe niezbyt popularne to jednak nawet bez poważnej  determinacji można znaleźć sklepy oferujące : Junshan Yinzhen (君山銀針) ;  Huoshan Huangya (霍山黃芽 ) czy Mengding Huangya" (蒙頂黃芽). Istnieje jednak grupa unikatów które są mało znane i trudno dostępne. Właściwie kiedyś były trudno dostępne bo teraz kiedy czasy się zmieniają kiedy wprowadza się politykę ochrony i promocji regionalnych produktów pojawia się możliwość dotarcia do rożnych lokalnych specjałów w tym także słabo znanych herbat. Z drugiej strony nie jestem pewien czy poddane rejestracji i opatentowaniu regionalne produkty w tym także herbaty zachowują swoje pierwotne cechy,  czy dużo mają  wspólnego z tymi  z przed  20stu - 30 lat ?

Do takich przemyśleń prowadzi dzisiejsze przygotowanie herbaty żółtej o nazwie Yuanan huangcha (遠安黃茶) - czy jest to sama herbata o nazwie-Luyuan maojian (鹿苑毛尖)????

Dawno  temu w ubiegłym stuleciu (to jest druga połowa lata90 tych) na studiach w DBU jedną z pierwszych fachowych profesjonalnych herbacianych publikacji która zainspirowała mnie była "Chińska Księga Herbaty" -autora p.Chén ZōngMào (中國茶經 / 陳宗懋 主編). Świetne kilkuset stronicowe opracowanie gdzie dokładnie wyjaśniono procesy produkcji, przedstawiano występowanie herbat w Chinach z przed 1991 roku. Tam właśnie znalazł się opis Luyuan maojian (鹿苑毛尖). Bardzo regionalnej herbaty z południowo - zachodniej części prowincji Hunan – okolic świątyni Lùyuàn sì (鹿苑寺). Dawniej praktycznie prawie nie dostępnej po za obszarem jej wytwarzania czyli powiecie :Yuan’an (遠安縣) -prefekturze miejskiej Yichang(宜昌市轄區) w prowincji Hubei ( 湖北省) . Brzmi to enigmatycznie ale interesowanych historią i kulturą Azji Wschodniej może być ciekawa lokalizacja. To okolice świątyni Lùyuàn sì(鹿苑寺) niegdyś ważnego ośrodka buddyjskiego. I jak zauważymy przy wielu klasztorach buddyjskich południowych Chin znajdziemy ogrody herbaciane. Im bardziej znany klasztor tym bardziej rozpoznawalna stawała się tamtejsza herbata. Tak właśnie było herbatą żółtą Luyuan maojian która trafiła na Dwór Cesarski jako gòngchá (貢茶) -herbata godna najważniejszej osoby Państwa Środka .

 Obecnie moim posiadaniu jest paczuszka herbaty Yuanan huangcha (遠安黃茶) - jak  się okazuje  nowa wersja herbaty żółtej  z powiatu Yuan’an (遠安縣). Po sprawdzeniu wszelkich znaków regulacyjnych przykuwa uwagę specyfikacja DB42/T 1015-2014 – która następnie naprowadza na dokument z -01-06- 2018  o standaryzacji produktów pod nazwą „herbaty żółte „ .   To upewnia ze to mam odczynienia z herbatą z powiatu Yuan’an (遠安縣) która przeszła cały proces standaryzacji po którym otrzymała nową nazwę Yuanan huangcha (遠安黃茶) i jest typu huangxiaocha (黃小茶) czyli z małych liści. Ale czy ta herbata  jest taka sama  jak Luyuan maojian (鹿苑毛尖) ? Żeby znaleźć odpowiedz  należało  by wyruszyć  do prow. Hubei w okolice klasztoru Lùyuàn sì 鹿苑寺 i znaleźć miejsce gdzie ręcznie wyrabiają  herbatę tradycyjnymi  metodami. Niestety  moja lista miejsc herbacianych do których chciałbym pojechać jest bardzo długa, i okolice klasztoru Lùyuàn to ciekawa  destynacja niestety są  inne bardziej herbaciane   ale kto wie może nadarzy się okazja wyprawy do prowincji Hubei. Odwiedzanie znanych miejsc herbacianych  łączy się z  poznawaniem lokalnej kultury..tradycji i historii. To pomaga zrozumieć wiele z otacząjącego nas świata.        

Ciekawostka:

Świątynia - Lùyuàn sì 鹿苑寺-ma swój odpowiednik w Japonii w Kioto gdzie świątynię Rokuonji 鹿苑寺 – której nazwę przyćmiewa najsławniejszy budynek świątyni Kinkakuji ( 金閣寺 ) Złoty Pawilon.

鹿苑寺(中国湖北境内寺院)







元宵節快樂

Komentarze