Herbaty aromatyzowane ??? Kojarzy się to negatywnie ponieważ większość herbat aromatyzowanych to mieszanki które wręcz drastycznie --” zabijają naturalny smak parzonych listków herbacianych”. Szczególnie takie które są sztucznie perfumowane, -----taki produkt trzeba omijać..
Do niedawana herbaty z „dodatkowym aromatem „ raczej mnie nie interesowały. Zazwyczaj nie dawały pozytywnych doznań. Nawet te drogocenne uważane za bardzo dobre - wytwarzane ręcznie wysokiej jakości jaśminowe z Fuzhou czy wietnamskie lotosowe to nie to to samo co herbata bez dodatków . Jednakże ostanie doświadczenia z herbatami aromatyzowanymi techniką wędzenia trochę zmieniły moje poglądy. Jeśli chodzi o wędzoną herbatę to na myśl przychodzi klasyk -chińska herbata Lapsang Souchong ( tj.Zhèngshān xiǎozhǒng 正山小種) która zazwyczaj dostępna w specjalistycznych ale nie jest zbytnio popularna.
Jest to jednak klasyczna herbata - posiadająca ciekawą historię produkcji. Uważana jest za prototyp herbat czarnych. Dawniej wytwarzana na eksport , a obecnie powstają jej mniej " dymne " wersje na rodzimy rynek chiński. Unikalne cechy Lapsang Souchong zainspirowały japońskiego farmera pana Matsumoto z pref. Shizuoka do poznawania techniki wędzenia . Eksperymenty z rożnymi rodzajami drewna, próby wędzenia herbat z własnej farm dały świetne rezultaty. Dzięki temu mamy możliwość zaparzenia autorskiej japońskiej wersji herbaty wędzonej. Powstała grupa herbat wędzonych o wielu smakach i aromatach.
Degustacja herbat wykreowanych przez p. Matsumoto może wprowadzić w zdumienie . Kakao . Yuzu , Figa takie smaki zaskakują – są znane z codziennego życia i dlatego pobudzają do myślenia - intrygują bo nie kojarzą się z naparem herbacianym. Zdecydowanie dla osób które lubią coś niecodziennego, albo zajmują się analizami sensorycznymi Doświadczenia z naparem herbacianym dającym zapach wędzonego sera czy „ kawowo-kakaowego” wykracza po za świat zainteresowań ludzi herbaty. To niecodzienne dla smaku herbaty ,ale jednocześnie bardzo japońskie, Japończycy lubią eksperymentować z nowymi nieoczywistymi smakami , lubią ulepszać kopiowane pierwowzorów tak żeby uzyskać bardziej oryginalne - wysokiej jakości nowe produkty. W przypadku Kaneroku wędzone okazało się świetną metodą dla uzyskania zaskakujących smakiem herbat. Wyszukiwanie rożnych rodzajów drewna opałowego dało świetne efekty . Tak właśnie wykreowano herbatę o smaku whisky – której aromat i smak powstał dzięki bazie dymu na wyselekcjonowanym drewnie dębowym które wykorzystano do produkcji beczek dla whisky. Herbaty te nie są tanie ich wytwarzanie jest pracochłonne. Jak można się spodziewać zrobienie tego typu herbaty wymagało wielu eksperymentów wykorzystania wiedzy z różnych dziedzin. Herbaty te nie są tanie ich produkcja jest pracochłonna. Tutaj raczej nie chodzi o ilość ale raczej o jakość. Powoli są rozpoznawalne wśród poszukiwaczy unikatów ciekawostek oraz koneserów. Ostania wizyta w Kaneroku Matsumoto -en w Europie w listopadzie ( 2023) przynosi efekty np. spore zamówienie zrobił dom towarowy z Fortnum & Mason z Londynu czy klika znanych sklepów w Paryżu. W Kaneroku Matsumoto -en do niedawna produkowano tylko tradycyjne herbaty i właściwie nadal kontynuuje się wytwarzanie klasycznych herbat zielonych typu sencha. Wraz ze świadomością problemu ochrony środowiska na farmie powraca się do dawnych metod ochrony gleby tak aby w ogrodzie herbacianym mogły panować dobre warunki dla rozwoju krzewu herbacianego wraz z innymi roślinami.
Przygotowanie - w czajniku o grubej polewie szkliwnej tak aby silny aromatyczny napar nie przenikał do ścianek naczynia . Jest to herbata do do smakowania - degustacji wiec parzenie w większym naczyniu zepsuło by jej walory smakowe . ( tj. dużo listków herbacianych do mniejszej ilości wody) . Bardzo dobrze jeśli ta herbata pojawi się na degustacyjnym spotkaniu herbacianym i wtedy każdy z uczestników wyrazi swoje odczucia... .
Smak zaparzonej herbaty nie jest " agresywny " tak jak jest w przypadku niektórych herbat sprzedawanych jako " Lapsang Souchong ". Dymny akcent drewna dębowego jest bardzo dobrze zrównoważany ze smakiem który pochodzi z oksydowanych listków krzewu herbacianego. Parzenie jak takie same jak standardowa herbata czarna czyli w temperaturze powyżej 95C - pierwsze parzenie ok . ok.2min.
Rzeczywiście, wiele herbat aromatyzowanych potrafi przytłoczyć naturalny smak herbaty, ale wędzone herbaty to zupełnie inna bajka. Lapsang Souchong ma ten wyjątkowy, charakterystyczny smak, który trudno zapomnieć. Fajnie, że dzielisz się swoimi doświadczeniami z herbatami!
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
OdpowiedzUsuń