Pchli targ oraz japońskie naczynia herbaciane..

 Ostatni dzień Czerwca 2024 roku.. odwiedziny rynku staroci na warszawskim Kole. Zaplanowana wyprawa poszukiwania japońskich naczyń herbacianych zakończona jest sukcesem.

Po 1868 roku kiedy zakończyła się izolacja Japonii nastąpił dynamiczny okres przemian. I tak japońskie wyroby artystyczne były masowo eksportowane w rożne strony świata. Dotyczyło to także ceramiki...zaczęto także wytwarzać przedmioty na na zamówienie zagranicznych przedsiębiorców – zgodnie ich wymaganiami i upodobaniami. Tak właśnie powstały zestawy do herbaty  w guście  ludzi Zachodu.  

Okolice miasta Nagoya słynęły z produkcji ceramiki za granice. Obecnie w mieście znajduje się zabytkowy budynek w którym mieści się archiwum upamiętniające czasy okresu Meiji. Ukazane są przykłady jakim technikami produkowana była nowatorska ceramika. Przedstawiono jak narodziła się japońska porcelana użytkowa itd.       

                 owe nowoczesne techniki produkcji ceramiki za pomocą maszyn

a tutaj ten sam talerzyk tylko że na warszawskim rynku staroci..co za mile zaskoczenie… 


o  tak samo było z innymi przedmiotami np. „ czajnikami z głową smoka”- takie przedmioty były eksport. Po za granicami  Japonii jest możliwość znalezienia takich wyrobów. 

A teraz takie rzeczy znajdziemy na starociach. Pan sprzedawca opowiada rożne „ciekawe historie” -   "to porcelana cesarska itd.". Ciekawe  


Art  Deco - i Japonia to także ciekawe historie ... herbata  jednak bezpośrednio nie inspirowała ???   


Komentarze