Taipei "herbaciane rewilitalizacje"

Historia herbaty na Tajwanie choć krótka ukazuje różnorodność wpływów wraz ze zmieniającą się sytuacją geopolityczną.

              Sin Hong Choon 新芳春茶行 

W poszukiwaniu herbacianej  przeszłości Tajwanu dobrą opcją  jest zwiedzanie historycznych miejsc w stolicy Taipei.

Władze  miasta działają  w kierunku zachowania pozostałości  po dawnej epoce międzynarodowego handlu herbatą. Dotyczy to wielu budynków związanych z historią  miasta. 

Podobne nastroje jak w mieście Łodzi gdzie bogaci fabrykanci posiadali ciekawie zaprojektowane kamienice. Koniec XIX wieku i poczatki XX  to okres gdzie  przedsiębiorcy zdobywali fortuny. W Tajpej rodziny zajmujące się światowym handlem herbatą mogły sobie pozwolić na wybudowanie okazałych biur i rezydencji.

Stare ponad 100 letnie sklepy, hurtownie ,fabryki czy domy- pałace należące przedsiębiorców zajmujących produkcją i handlem herbatą są  rewilitazowane..często zamieniane na muzea, galerie a niektóre cały  czas działają  jako sklepy z autentycznym orginalnym wystrojem.





Misz masz vintage..plus współczesne trendy.

Istnieja także miejsca powstałe w późniejszym okresie tj. po 1949 roku które cały czas działają mają  swój urok..  kupimy tam unikaty herbaciane bardziej jako ciekawsotki niż poszukiwane świetnej jakości herbaty autorskie prosto od znaych farmerów.    To okres kiedy nie było herbat typu Gao Shan Cha np.z Alishan..ani kultywarów  typu Jinxuan ( 台茶12號 金萱 ) czyli czas z przed 1980 roku.

Właśnie wtedy klarowała  sie nowa kultura herbaty na Tajwanie .

  W drugiej połowie lat 80 tych powstaje nowy rozdział w traktowaniu herbaty..Właśnie wtedy klarowała  sie nowa kultura herbaty na Tajwanie .

A obecnie znajdziemy..różne  nowości. 



A obecnie znajdziemy..różne innowacyjne  nowości. 

Komentarze