Poznawanie herbat koreańskich z jednej strony jest bardzo łatwe bo nie ma rozbudowanego podziału ale, z drugiej ze względu na styl produkcji trudno określić ich standardowe cechy. Chodzi tutaj o to, że każdy farmer produkuje herbatę tak żeby ona była oryginalna, nieznacznie ale różniła się od innych. Prawdopodobnie związane jest to z koreańskimi tradycjami kulinarnymi.. Najlepszym przykładem jest smak kimchi – kiedyś każda rodzina przygotowywała, kisiła swoje własne domowe kimchi – i tak powstawały różnice, być może nieznaczne, subtelne ale każdy dom miał swój rodzinny smak. Podobne jest z herbatami, które pomimo tego że, wytarzane są w tych samych okolicach , co ogród herbaciany to - trochę inny smak herbaty.
A że ogrodów herbacianych z technikami ręcznej produkcji jest kilkadziesiąt, jest szansa . że znajdzie się herbatę zgodnie ze swoimi upodobaniami. Nawiązuje się wtedy, relacje , przyjaźń z farmerem co daje dodatkowe plusy nie tylko w poznawaniu spraw herbaty ale i historii z wytwarzaniem oraz corocznej sytuacji ogrodu. Dotyczy to przed wszystkim regionu Hadong i Boesong. Na wyspie Jeju tego nie ma , tam produkuje się maszynowo – przemysłowo jako produkt eksportowy albo przeznaczony do mieszanek itp.
Ogród Sangok 山谷茶園- z którego pochodzi dzisiejsza herbata znajduje w Hadong regionu który uważany jest jako najważniejszy jeśli chodzi o historię i hodowlę krzewu herbacianego.
Herbata drugich zbiorów czyli Sejak (細雀) nazywana jest również Jakseolcha (雀舌茶)- ptasie języczki, ponieważ jej liście są wielkości języka wróbla.
Zbierana w drugiej połowie kwietnia 2024 roku.
Jak widać na fotografii listki są mocno skręcone tak więc do przygotowania potrzebna jest woda o tep.ok.90 C a samo parzenie przebiega trochę dłużej niż w przypadku delikatnych herbat zielonych. Podczas parzenia pojawiły się akcenty orzechowe - smak lekki.
Ogród Sangok 山谷茶園- 지리산에서산곡다원
Komentarze
Prześlij komentarz