Fukumidori ふくみどり( 茶農林36号)(福緑) |
Fukumidori ふくみどり( 茶農林36号(福緑)) to wyhodowany kultywar w Ośrodku Badawczym w prefekturze Saitama ( 埼玉県茶業研究所). Odmiana ta została zarejestrowana w 1986 roku. Jest to płodny kultywar odporny na zimno dlatego często uprawiany jest w okolicach gdzie występują niskie temperatury. Powstał dzięki zapyleniu odmiany Sayama Midori pyłkiem odmiany Yabukita. Listki Fukumidori obrabiane są najczęściej jako chu-mushi cha (中蒸しczyli średnio parowane) a w rodzinnej prefekturze Saitama dzięki specjalnie kontrolowanej technice więdnięcia finalnie obrobiony produkt posiada kwiatowo -warzywny smak. Niektórzy mówią o kwiatowych akcentach jakie posiada sakura ( japońska wiśnia ) oraz yomogi ( Bylica japońska(Artemisia princeps )) .
Napar charakteryzuje się posmakiem młodej trawy ,ciemnym zielonym kolorem -oraz lekko kwiatowym zapachem, jest orzeźwiający.średnio parowane listki |
Parzenie może odbywać się w temperaturze od ok. 60℃ do 80℃. Regulując temperaturę oraz ilość listków można otrzymać rożne w charakterze napary. Dzięki wysokiej temperaturze oraz ok 3gram suszu ( na osobę) uzyskamy mocny w smaku napar. I odwrotnie w temp. ok.60℃ i 2gram suszu ( na osobę) napar staje delikatny bardziej wydajny.
Dzisiejsza herbata pochodzi nie od konkretnego farmera ale została wyprodukowana prze Stowarzyszenie Młodzieży Przemysłu Herbacianego prefektury Saitama(埼玉県茶業青年団) i jest jakby wizytówką zdolności młodych producentów którzy starają się wypromować świetnej jakości herbaty typu single origin – czyli jednej konkretnej odmiany krzewu herbacianego.
Komentarze
Prześlij komentarz