Tian Jian hei cha 天尖黑茶- lekko prasowana ciemna herbata

Ostanio koncetruje się nad poznawaniem oblicz herbat ciemnych.

 Ze względu na proces produkcji  nie trudno określić co to za herbaty  oraz jak powstają. W skrócie : Jeśli  w listkach  zatrzyma  się proces oksydacji (tj. utleniania związków chemicznych) i podda  fermentacji polegającej na  długotrwałym działaniu  drobnoustrojów to otrzymamy herbatę ciemną inaczej postfermentowaną -   późno fermentowaną - z  ang. DARK TEA ( nieprofesjonalnie : czerwona  )

           Proces  -wo dui 渥堆  odpowiedzialny  za przyspieszenie  przemian lisciach.
Najbardziej znanym przedstawicielem herbat ciemnych jest Pu erh. Jednakże  ogromna różnorodność  pu-erhów  nie  pozwala do dokładnej klasyfikacji gdyż  czasami  są  to herbaty  którym  nadaje się nazwy ze względu na miejsce pochodzenia a nie obróbki  liści (np.  ya bao - biały pu erh  ). Trzeba mieć na uwadze iż w świecie herbat ciemnych znajdziemy wiele ciekawostek nie tylko w Chinach ale także w innych krajach np. w Japonii.

Wyjazd do prowincji Hunan i pobyt w rejonie Anhua pomógł w pogłębianiu wiedzy o herbatach ciemnych.

  Tian Jian hei cha 天尖黑茶 jest ciekawym przykładem herbaty ciemnej która jako prasowana kostka cegła przechowywana jest w bambusowej plecionce.


Właściwie  to nie wiem czy 1kg herbaty to kostka ale jak widać na fotografii liście są  lekko sprasowane tak że można je łatwo  wykruszyć -odpadają zachowując strukturę  .

Przygotowanie :
Obowiązkowe przepłukanie suszu herbacianego przed właściwym parzeniem.
Tak robią wszyscy którzy zajmują się produkcją i handlem tej herbaty. Prawdopodobnie teraz to może  być  tylko tradycja -gdyż obecnie herbata produkowana jest pod ścisłą kontrolą w higienicznych warunkach.

zalewanie wodą powyzej 95℃ i parzenie ok. 1minuta.
Lekko  gorzki smak  plus  wiele  -dodatkow - ale absolutny brak aromatow pojawiajacych sie  przy parzeniu herbat zielonych czy oolongow. Akcenty smakowe jakie znajdziemy w winie czy coś wspólnego z tytoniem ,wędzonego drewna oraz ziemisty smak .


松煙香 czyli aromat "wędzonych desek sosnowych "- tak definiuja zapach tej herbaty chinscy specjaliści .- Lukasz  z " Dado moja  droga... "  ocenił bardzo  trafnie napar jako :   " MOKRY LAS".     Proces  Hōngbèi (烘焙) przypiekania  wędzenia  ma istotny wpływ na walory tej herbaty.

                                              parzona  6razy
Nietypowy  smak  wymaga  zapoznania  się czym jest ta herbata  i jakie ma właściwości  zdrowotne itp. Napewno Tian Jian hei cha 天尖黑茶 trudno będzie zaliczyć do herbat degustacyjnych , napar jest totalnie inny.  Jeśli ktoś gustuje  " w wędzonkach " to na pewno polubi tego typu herbaty.


Okres zbiorów  liści :pózna wiosna i lato

Historia herbat w Anhua jest bardzo długa i bogata w epizody należy jednak dodać  że współczesne metody produkcji zostały opracowane w latach 40-tych ubiegłego  wieku kiedy powstały pierwsze nowoczesne laboratoria naukowe.

Komentarze