Herbaty etiopskie wspomnienie


Jeśli chodzi o herbaty etiopskie nie ma jeszcze ręcznie wytwarzanych  egzemplarzy  o wysokiej jakości,czy super oryginalnym smaku. Widać powolny progres - są już herbaty zielone ,zaczyna się produkcja  aromatyzowanego suszu ( hibiskus ,mięta)  Ale to nie to czego szukam - czyli  niszowe ,unikaty..albo spotkania z farmerami którzy opowiedzą jak powstają ich  szczególne   gatunki.
Grudniowa pierwsza  wizyta na plantacji Gumaro  uswiadomila mi jak obca i daleka jest idea traktowania herbaty jak coś  więcej niz produkt spożywczy.


                           
                     Tak podaje się jedyne oryginalne  etiopskie  herbaty w hotelu w Addis Abebie.


Znakomita większość herbat produkowana jest jako torebkowe..ekspresowe


Co ciekawe pojawiły się tez  herbaty zielone - bardzo czego 2 lata temu nie zauważyłem.

Odwiedzenie   plantacji Gumaro  bardzo przypominało mi Malezje - z tym ze tam maja baze turystyczna i zarabaja  na odwiedzinach gosci  >> Turystyka plus herbata. Cameron Highlands .
Plantacja Cameron Highlands - to  atrakcja turystyczna i mozna swobodnie zwiedzac przez caly rok.
W Etiopii aby  aby odwiedzic plantacje trzeba otrzymac specjalne zezwolenie od wladz panstwowych..kazde wkroczenie na teren  bez  odpowiedzniej dokumentacji jest nielegalne.  Produkcja herbaty ta sama- czyli technika CTC , wykorzystanie wielkolistnego krzewu assamaskiego ..ale jesli chodzi o zwiedzanie miejsc upraw totalnie inne podejscie.Kto jest głównym producentem i jakie herbaty możemy kupić  w etiopskich super marketach  bedzie jeszcze  opisane.


Na szczęście spotkałem się z ludźmi którzy planują stworzenie agro - organicznej farmy gdzie wszystko będzie " uprawiane dla szczęścia i zdrowia" mieszkańców naszej planety"  . Przypadek tak sprawił iż spotkałem byłego biznesmena z Indii który -podrzucił robienie pieniedzy ,krecenie  interesow osobistych  na rzecz  zorganizowania farmy organicznej w Etiopii ,takze  z mozlioscia zamieszkania czy prowadzenia dobrych inwestycji  jak właśnie hodowla wszelkich  roślin. . Przypadkowo miejsce to jest oddalone od 20 km od  plantacji herbaty Wush Wush.  Mam nadzieję iż zaowocuje to powstawaniem  ręcznie robionych wysokiej jakości herbat etiopskich. 

Komentarze